„Obserwatorium Edukacji” wybrało się do liceum, które od lat cieszy się niezmienna popularnością wśród kolejnych roczników młodych ludzi, kończących gimnazja. Także i w tym roku chętnych było tak dużo, że władze miasta, mimo znaczącego „dołka” demograficznego, zezwoliły na otwarcie 5 klas pierwszych.
Tym liceum jest XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodzi. Skąd się bierze taka popularność szkoły? Co prawda znalazła się ona w „złotej setce” liceów rankingu „Perspektyw” w 2013 r., ale – zajmując tam 53 miejsce – jest dopiero trzecią w tym gronie łódzką szkołą licealną: po I LO im. Mikołaja Kopernika (8 miejsce) i Publicznym LO Politechniki Łódzkiej (31 miejsce). O poziomie kształcenia w XXI LO, posługując się najczęściej przywoływanym wskaźnikiem – wynikami egzaminów maturalnych – niech świadczy fakt, że jego absolwenci znaleźli się w tym roku na trzecim miejscu w skali województwa łódzkiego w statystykach wyników dwu wiodących egzaminów maturalnych: z j. polskiego i matematyki. Ale czy tylko te fakty tak naprawdę decydują o „modzie” na 21 LO?
W wyniku rozmów z Dyrekcją, obserwacji uczestniczącej, analizie informacji zawartych na internetowej stronie szkoły, przejrzeniu wpisów i zdjęć na oficjalnym profilu facebook’a, a także na nieformalnym -<Spotted: XXI LO> Wasz, Drodzy Czytelnicy, obserwator uważa, że jest to po prostu szkoła z „klimatem”. Jak powiedziała jej dyrektorka Pani Małgorzata Zaradzka-Cisek „popularność szkoły nie tylko wynika z wysokiego poziomu nauczania. Dzieją się tu różne fajne rzeczy: uczniowie mogą pójść do kawiarenki, mogą prowadzić radiowęzeł, działać w szkolnym teatrze, mogą wydać swoją gazetę, mogą pisać wiersze, które inni będą czytali.…”
Oto kilka dowodów, potwierdzających tę tezę:
Nieszablonowe sale lekcyjne, które tworzą oprawę dla nietypowych form dochodzenia do wiedzy
Sala prawnicza
Sala języka angielskiego
Sala „Klub literacki”
Sala filmowa
Sala „koronacyjna”
Stwarzanie przestrzeni do rozwijania zainteresowań i aktywności prospołecznej
Szkolna galeria plac plastycznych uczniów
Reprezentacja XXI LO na obrady Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego
Kiermasz świąteczny dla Fundacji „Kluczyk”
W szkole działa Klub Literacki, którego efekty można poznać wchodząc na ten link
Kontakty z młodzieżą hiszpańską i niemiecką
Uczniowie XXI LO w dniach 8 -1 4.09.2013 zwiedzili m.in. Schwäbisch Hall, Freiburg i Straßburg
W dniach 14.09 – 21.09.2013 r uczniowie XXI LO gościli w Polsce kolegów z. hiszpańskiej szkoły IES LLANO DE BRUJAS.
Ale najlepszą recenzję tej szkoły znalazłem na Spotted: XXI LO:
„…ja dla odmiany kogoś pochwalę – dziękuję za świetną atmosferę i sympatycznych ludzi, którzy czynią z XXI szkołę wyjątkową. Strasznie cieszę się, że udało mi się tu dostać i nie żałuję swojego wyboru, jak dotąd nie znalazłam żadnej rzeczy, na którą mogłabym narzekać. Pozdrawiam wszystkich uśmiechniętych uczniów, a hejterów proszę, by przymknęli oko na niedoskonałości innych i spróbowali wreszcie spojrzeć na świat przez różowe okulary.” /Spotterka z I klasy/
„Obserwatorium Edukacji” już niedługo znów zamieści kolejne info o XXI LO, przy okazji przygotowywanych tu eventów…
Na podstawie materiałów i informacji z XXI LO
opracował Włodzisław Kuzitowicz