Na portalu „Edukacja w działaniu/Education in Action” zamieszczono tekst, który zasługuje na zapoznanie się z nim. Zapraszamy do lektury:

 

Foto: www.arcgis.com

 

Jednak rewolucja – szesnastka dla edukacji

 

Postulaty, o których krzyczy środowisko szkolne

 

1.Zagwarantowanie edukacji odpartyjnionej dla uczennic i uczniów. Polityka, rozumiana jako zaangażowanie obywatelskie w sprawy ważne, jest częścią wychowania obywatelskiego. Natomiast partyjność to ingerowanie w sprawy szkoły z pobudek partyjnych, krótkoterminowych partyjnych celów lub modnych trendów.

 

2.Zagwarantowanie edukacji o wysokiej jakości dla uczennic i uczniów, w tym edukacji seksualnej, klimatycznej, obywatelskiej, dostępnej dla wszystkich szczególnie w warunkach pandemii.

 

3.Wspieranie samoorganizacji i samorządności uczennic i uczniów – w szkole i poza nią. Uczniowie są powodem, dla którego szkoła istnieje. Są też aktywnymi obywatelkami i obywatelami. Spójrzmy na obecne protesty. […]

 

 

Wszystkie szesnaście postulatów TUTAJ

 

 

Ogólnopolski Strajk Kobiet zebrał główne postulaty protestujących. Kilka z nich dotyka szkolnictwa. W ramach drugiego postulatu – Państwa wolnego od zabobonów – czytamy o: rzetelnej edukacji seksualnej, edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową, religii w parafiach i na koszt Kościoła.

 

Bez edukacji, nie ma pełni demokracji. Jest po prostu jednym z jej filarów Edukacja gwarantuje też zmniejszenie kłopotów związanych z brakiem praworządności oraz świadomości praw człowieka. W czasie kryzysu i rozkładu demokracji na świecie, wielokrotnie słyszymy jak słowo „edukacja” jest odmieniane na wszelkie sposoby, w każdym temacie.

 

Nikt nie ma wątpliwości, że ważnym miejscem, gdzie ma miejsce „edukacja” jest szkoła. Może być to dobrze lub kiepsko wykorzystany czas. Aby był wykorzystany dla przygotowania rozumnych i podejmujących świadome decyzje obywateli i obywatelek, warto w obecnej rewolucji zawalczyć o szkołę.

 

W polskiej historii o edukacji mówiono wiele – o jej kluczowej roli w nowej rzeczywistości, o jej podniosłej roli dla narodu, i uwolnieniu ludzkiego potencjału i kształtowaniu pokoleń. Niestety w momentach przełomu, edukacja nie znajduje swojego należytego miejsca. Tak było podczas obrad Okrągłego Stołu: na przykład o mediach rozmawiano na sześciu spotkaniach, w temacie organizacji młodzieżowych spotkano się pięć razy, o mieszkalnictwie cztery razy, a o górnictwie dziewięć – a szkolnictwu poświęcono jedynie półtora spotkania (z czterech, które odbyły się w podstoliku nauki, oświaty i postępu technicznego). Oczywiście – każda rewolucja ma swoje tematy i priorytety. Ale oświata nie powinna zostać kolejny raz zmarginalizowana bo to będzie rodziło konsekwencje w przyszłości. W nowym ładzie prawdopodobnie nikt tym tematem nie będzie chciał się poważnie zająć. […]

 

 

Cały artykuł, a w nim więcej o konferencji prasowej, na której przedstawiono osoby z Rady Konsultacyjnej oraz rozpoczęto dyskusję m.in. na temat edukacji – w dalszej części tekstu na stronie portalu „Edukacja w Działaniu”  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.edukacjawdzialaniu.pl



Jedna odpowiedź to “Ogólnopolski Strajk Kobiet zebrał postulaty protestujących, dotyczące edukacji.”

  1. Beata napisał:



    Dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Zostaw odpowiedź