W miniony czwartek, 10 kwietnia 2014 roku, w Klubie Nauczyciela, mieszczącym się w zabytkowym Pałacu Kindermana przy ul. Piotrkowskiej 137/139 w Łodzi odbyła się gala kończąca XIII Festiwal Bibliotek Szkolnych, corocznie organizowany przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Czytanie wyróżnia” i uczestniczyło w nim ponad trzy tysiące uczennic i uczniów, którzy – w zależności od kategorii wiekowej – mieli za zadanie ułożyć rebus skrywający tytuł książki, zaprojektować okładkę lub nakręcić etiudę.
– Nasze konkursy pokazują, że czytanie nie tylko poszerza wiedzę, ale doskonale inspiruje do własnej twórczości literackiej, plastycznej czy filmowej – powiedziała Bogusława Walenta z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. – Tylko w kategorii szkół podstawowych na konkurs wpłynęło aż dwa i pół tysiąca rebusów, wszystkie te dzieci powiedziały przez to „Ja czytam!” – cieszyła się główna koordynatorka festiwalu.
B. Walenta
Organizatorzy festiwalu, świadomi roli, jaką w systemie edukacji pełnią biblioteki szkolne, pragną by stały się one miejscem przyjaznym i lubianym przez uczniów. miejscem, w którym można nie tylko wypożyczyć książkę, ale także spotkać innych pasjonatów czytelnictwa i porozmawiać o literaturze.
Festiwalowe konkursy w każdej edycji są inne. W tym roku uczniowie szkół podstawowych (konkurs „Czytam i potrafię”) mieli za zadanie narysować rebus, którego rozwiązaniem jest tytuł ulubionej książki. W grupie wiekowej klas I-III zwyciężyła Malwina Nastarowicz z SP nr 7 w Łodzi. W klasach IV-VI – Kacper Rupniewski SP nr 162. Gimnazjaliści (konkurs „Czytam i rozwijam wyobraźnię”) projektowali okładki książek. Jury najwyżej oceniło pracę Karoliny Pawlak z 24 Gimnazjum.
Wręczanie nagród młodym laureatom
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (konkurs „Czytam i tworzę”) tworzyli w dwuosobowych zespołach etiudy zainspirowane utworami literackimi. W tej kategorii zwyciężyły Magdalena Chmielewska i Karolina Gulej z XXIX LO w Łodzi, które nakręciły filmową interpretację wiersza Adama Mickiewicza „Do M…”.
M. Chmielewska i K. Gulej
Podsumowując XIII Festiwal Bibliotek Szkolnych jego pomysłodawcy podkreślili, że zaangażowanie młodzieży w imprezę jest ważnym sygnałem. – Być może statystyki alarmujące o ciągłym spadku czytelnictwa w naszym kraju dzięki młodemu pokoleniu wkrótce się zmienią – mówili organizatorzy.
Na podstawie materiałów ze stron internetowych:
www.kuratorium.lodz.pl
www.bytnarowka.pl
zredagował Włodzisław Kuzitowicz