Dziś na stronie Urzędu Miasta Łodzi zamieszczono bardzo ważny komunikat: „Nie wszystkie przedszkola i żłobki wracają do pracy. Sanepid ponownie zbada ponad 450 pracowników” Poniżej udostępniamy go w całości:

 

Foto: Sebastian Glapiński [www.uml.lodz.pl/aktualnosci/]

Hanna Zdanowska – Przydent Łodzi podczas dzisiejszej konferencji prasowej

 

Od poniedziałku (18 maja) wróciły do pracy niektóre przedszkola i żłobki. Decyzją władz Łodzi pracownicy wytypowanych do otwarcia placówek zostali wcześniej poddani testom na obecność koronawirusa. Niestety aż u 456 spośród 3337 przebadanych osób, test dał wynik pozytywny lub wątpliwy. Dlatego, w trosce o zdrowie dzieci i personelu, otwartych zostało tylko 31 przedszkoli i 1 żłobek.

 

Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi mówi *: – Decyzja o przebadaniu wszystkich pracowników żłobków i przedszkoli przed ich otwarciem to była dobra decyzja. Nie wiem, ilu uniknęliśmy tragedii, nie wiem, jak premier, jak minister zdrowia mogą spać spokojnie podejmując decyzję o zezwoleniu na otwarcie żłobków i przedszkoli nie zapewniając wcześniej pracownikom podstawowych badań. Na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli, osób z podejrzeniem koronawirusa mamy 456. To blisko 14 procent!

 

Planowaliśmy dziś otworzyć 28 z 32 miejskich żłobków *(cztery ostatnie za tydzień). Przebadaliśmy 556 pracowników, którzy mieli w tych placówkach pracować i opiekować się dziećmi. Wynik pozytywny lub wątpliwy stwierdzono u 132 osób. W związku z powyższym otworzyliśmy dziś tylko 1 żłobek, bo w pozostałych placówkach co najmniej jedna, a czasem i więcej osób personelu uzyskało wynik pozytywny lub wątpliwy testu przesiewowego. Jeśli chodzi o przedszkola, to podejrzane wyniki stwierdzono u 324 pracowników na 2781 przebadanych osób. Dlatego otwartych zostało tylko 31 spośród 146 przedszkoli mówi prezydent Hanna Zdanowska i dodaje: – Wszyscy pracownicy, u których test przesiewowy dał wynik pozytywny lub wątpliwy będą mieli zrobiony dodatkowy test genetyczny, który wykluczy lub potwierdzi covid.

 

W związku zagrożeniem epidemiologicznym władze Łodzi postanowiły, że pozostałe żłobki i przedszkola będą uruchamiane dopiero wtedy, gdy wszyscy pracownicy placówki uzyskają w testach jednoznaczne wykluczenie koronawirusa.

 

W niedzielę Sanepid przeprowadził testy wymazowe u pierwszych 75 osób z grupy 456 pracowników żłobków i przedszkoli, u których test przesiewowy dał wynik pozytywny lub wątpliwy. W poniedziałek testom poddane zostaną kolejne osoby z personelu placówek.

 

 

Źródło: www.uml.lodz.pl

 

 

*Podkreślenia i pogrubienia fragmentów cytowanego tekstu – redakcja OE.

 

 

O problemach z otwarciem łódzkich żłobków i przedszkoli poinformował dziś także „Dziennik Łódzki” w artykule Prawie pół tysiąca pracowników żłobków i przedszkoli w Łodzi z podejrzeniem koronawirusa. Po badaniach otwarto tylko 31 przedszkoli i żłobekTUTAJZostaw odpowiedź