Erasmus+  to  program, finansowany ze środków unijnych, dzięki któremu uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mają możliwości wyjazdów na zagraniczne staże i praktyki. Jak poinformował w środę  (25 maja) łódzki dodatek „Gazety Wyborczej”  – „W tym roku do programu zakwalifikowało się 13 szkół z województwa łódzkiego”. Oto kilka fragmentów tego artykułu autorstwa Agaty Kupracz, zatytułowanego w wersji papierowaej „Z Łódzkiego do Włoch. Portugalii, Irlandii Północnej”, a elektronicznej – „Z łódzkiej szkoły do Lizbony. Erasmus plus”:

 

Zespół Szkół nr 1 w Zgierzu do konkursu Erasmus+ stanął po raz trzeci. I zdobył ponad 137 tys. euro. Liliana Lipińska, dyrektorka szkoły:W poprzednich latach uczniowie wyjeżdżali do Irlandii Północnej i Włoch. Jeszcze nie wiemy, dokąd teraz wyślemy dzieci. Zastanawiamy się nad Włochami i Portugalią.[…]

 

 

 szkola

Foto: www.zsethlodz.wikom.pl/

 

Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich w Łodzi

 

 

Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich to jedyna szkoła w Łodzi, która otrzymała dofinansowanie. A otrzymała niemało, bo ponad 105 tys. euro. Jak tłumaczą w szkole, są weteranami w pisaniu wniosków – wylicza Kamila Niewiadomska, dyrektorka szkoły. O dofinansowania staramy się od 2010 r.

 

Nasi uczniowie byli już na praktykach w Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, w Portugalii W tegorocznej edycji szkoła rozpisała wniosek na dwuletni projekt w Lizbonie. Na początku przyszłego roku szkolnego przeprowadzą rekrutację do trzech 20-osobowych grup. Pojadą ci, którzy jeszcze za granicą nie byli, ale mają za sobą staże w polskich instytucjach. – Zależy nam na tym, żeby uczniowie byli przygotowani do pracy w Portugalii – mówi Halina Idzikowska-Błędek, jedna z koordynatorek projektu.

 

Pierwsza grupa wyjedzie do pracy we wrześniu 2017 r. Kolejne – w październiku i marcu. Uczniowie łódzkiego zespołu szkół będą odbywać praktyki w hotelach i biurach podróży. […]… – po zakończeniu współpracy pracodawca wystawia certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności. Są to dokumenty, które honoruje się w całej Europie.[…]

 

Cały artykuł „Z łódzkiej szkoły do Lizbony. Erasmus plus”  –  TUTAJ

 

 

Źródło:www.lodz.wyborcza.plZostaw odpowiedź