Dlaczego pod Pomnikiem „Pękniętego Serca” nie było wiceprezydenta Treli

 

Pewnie nie tylko my zastanawialiśmy się w czwartek, 1 czerwca, dlaczego łódzki magistrat reprezentował tam wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, a nie „resortowy” zastępca – Tomasz Trela. Już wiemy i śpieszymy się podzielić tym z wszystkimi:

 

Jak poinformował „Dziennik Łódzki”:„Wiceprezydent Trela grał w rugby z uczniami Gimnazjum 41 w Łodzi”. Więcej informacjiTUTAJ

 

 

O jeszcze jednym elemencie uroczystości pod Pomnikiem

 

Relacjonując uroczystość uczczenia pamięci małych więźniów obozu „Na Przemysłowej” w Łodzi świadomie pominęliśmy informację o ich ostatnim elemencie, którym było ogłoszenie wyników i wręczanie nagród i dyplomów laureatom konkursuO Nagrodę Specjalną Łódzkiego Kuratora Oświaty im. Marii Konopnickiej dla uczniów szkół dla dzieci i młodzieży województwa łódzkiego(Przytaczamy nazwę w formie językowej, podanej na oficjalnej stronie ŁKO). Stało się tak, gdyż przyjęliśmy założenie, że o swoim własnym konkursie Pan Kurator poinformuje na stronie swego urzędu.

 

NIESTETY! Do dziś tak się nie stało.  [ Zobaczcie sami   –   TUTAJ ]

 

Ale za to, z datą 1 czerwca, oficjalna strona ŁKO poinformowała:

 

 

Starostwo opoczyńskie już w nowej siedzibie

 

W piątek* w oficjalnym otwarciu rozbudowanego obiektu przy ulicy Kwiatowej w Opocznie uczestniczyli m.in. wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk oraz kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

 

Uroczyste przecięcie wstęgi poprzedziła msza święta odprawiona w kolegiacie św. Bartłomieja. Po nabożeństwie biskup Piotr Turzyński, w obecności licznie zgromadzonych gości, poświęcił nową siedzibę starostwa opoczyńskiego.[…] [Źródło: www.www.kuratorium.lodz.pl/]

 

 

Otwarcie wystawy w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana pod nazwą „Nie ma dzieci, są ludzie”

 

Także 1 czerwca, w „Dniu Dziecka”, także na Bałutach – w Parku Ocalałych, otwarto wystawę pod, nazwą, nawiązującą do prawd głoszonych przed prawie stu laty przez Janusza Korczaka: „Nie ma dzieci, są ludzie”. Jest swoistą ciekawostką dziennikarską, jak 31 maja ŁKO zapraszało na to wydarzenie:

 

Zaproszenie na wystawę „Nie ma dzieci, są ludzie”

 

Program:

1 czerwca 2017 // czwartek

11.00 Otwarcie wystawy „Nie ma dzieci, są ludzie… Prawa dziecka to prawa człowieka”

11:30 Wykład Elżbiety Czyż z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pt. „Dzieci i ryby głosu nie mają? Prawa dziecka w teorii i praktyce”

18:00 Oprowadzanie po wystawie z kuratorem Arturem Chrzanowskim i artystkami

18:30 „Dzieci XXI” – wykład Szymona Pawlaka o sytuacji dzieci na świecie w XXI wieku oraz prezentacja projektu edukacyjnego „Raport 2017: Dzieci”

Wydarzenia w dniu 1 czerwca odbędą się w języku polskim

Termin wystawy:

01.06.2017 – 18.02.2018

Wstęp wolny

 

Źródło: www.kuratorium.lodz.pl

 

Twórcy powyższej „wiadomości” zapomnieli podać, gdzie ta wystawa została zorganizowana…

 

 

Bo nie wszyscy czytający ten tekst domyślili się, że pełnych informacji należy szukać na stronie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

 

 

 

W tym samym miejscu, lecz 30 maja, odbyło się jeszcze jedno, warte odnotowania w ramach tego remanentu „Dnia Dziecka” wydarzenie:

 

30 maja 2017 o godzinie 18.00 miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Uwolnić pamięć o historii obozu dla dzieci polskich przy ulicy Przemysłowej. Po niespełna 4 latach produkcji powstał dokument, o którym mówiły media w całej Polsce.

 

Kiedy zaczynałem go nakręcać miałem lat 12, dziś mam lat 16 i wracam z gotową i dojrzalszą produkcją. Film opowiada historię hitlerowskiego obozu dla dzieci polskich z czasów II wojny światowej, który mieścił się przy ulicy Przemysłowej, w samym środku Litzmanstadt Getto”  – mówi Bartłomoej Rosiak – twórca i reżyser tego filmu.

 

Dodatkowo, film podejmuje temat sposobu upamiętniania obozu – wypowiadają się społecznicy i nauczyciele np. dyrektor Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci w Łodzi.

 

Podczas premiery zaprezentowano wyniki badania wiedzy o obozie oraz podsumowano projekt edukacyjny „Uwolnić pamięć”. [Źródło: www.centrumdialogu.com]

 

Więcej o filmie i jego twórcy   –   TUTAJ



Zostaw odpowiedź