Dziś w Krakowie ruszył nowy portal edukacyjny „Nasze szkoły”. Zawiera on informacje o 328 krakowskich szkołach który został uruchomiony w poniedziałek. To pierwszy taki projekt w kraju. Ma on pomóc rodzicom w znalezieniu informacji o wybranej szkole i w porównaniu jej z innymi placówkami. W tworzeniu portalu uczestniczyli: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, Kuratorium Oświaty i Okręgowa Komisji Egzaminacyjna.

 

Portal

 

W serwisie można znaleźć wyniki egzaminów z lat 2010-2014 blisko 96 tys. krakowskich uczniów. Prezentowane są także wyniki ewaluacji zewnętrznej dla 227 szkół. Twórcy portalu podkreślają, że „Nasze szkoły” to nie ranking szkół, ale pokazanie pracy każdej placówki i jej wyników w kilkuletniej perspektywie.

 

Dostępne są tam także informacje o liczbie uczniów i nauczycieli w szkole, warunkach lokalowych, frekwencji, zajęciach dodatkowych, specjalizacji, wynikach egzaminów i efektach kształcenia (m.in. ewaluacji, edukacyjnej wartości dodanej).

 

Na portalu każda krakowska szkoła, publiczna jak i niepubliczna, może zaprezentować swoje mocne strony i realizowane projekty, może zamieszczać galerię zdjęć i filmów.

 

Więcej informacji o tej wartej naśladowania także w Łodzi inicjatywie można znaleźć na portalu oswiata.abc.com

 

 

A oto tekst autorstwa Katarzyny Cięciak – zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa, zamieszczony na stronie portalu „Nasze Szkoły”:

 

 

Miasto Kraków jako pierwsze w Polsce uruchomiło portal „Nasze Szkoły”. Drzwi otwarte, można rozpocząć poszukiwanie szkoły marzeń dla naszych dzieci. Szczególnie gorąco zapraszam do korzystania z serwisu mieszkańców Krakowa.

 

Kraków był inicjatorem powstania serwisu „Nasze szkoły”. Zabiegał o to Pan Tadeusz Matusz, zastępca Prezydenta Krakowa. Misji opracowania koncepcji serwisu podjął się analityk edukacyjny Pan Marek Legutko. Duże znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia miało dobre współdziałanie Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie i Małopolskiego Kuratora Oświaty. Skorzystaliśmy z bogatego doświadczenia firmy Librus w zakresie dostarczania technologii dla wsparcia komunikacji ze szkołami i rodzicami. Ogromnie dużo zależało od zaangażowania dyrektorów szkół krakowskich. Po raz kolejny przekonałam się, że można na nich liczyć.

 

Wszystkim bardzo dziękuję i liczę na dalszą współpracę.

 

W momencie startu serwis nie udostępnia informacji o szkołach specjalnych. Trwają ostatnie prace nad uwzględnieniem oczekiwań i sugestii dyrektorów tych szkół. Wirtualne drzwi do szkół specjalnych otworzymy w najbliższych tygodniach. Trwa rozbudowa sposobu prezentacji oferty szkół zawodowych. Serwis będzie stale rozwijany, dlatego liczę więc na sugestie mieszkańców zgłaszane za pomocą Formularza kontaktowego.

 

Redakcja serwisu będzie co tydzień wskazywać Szkoły Tygodnia, doceniając ich zaangażowanie w przygotowanie prezentacji dla Naszych Szkół. Chętnie będziemy publikować artykuły opisujące szkolne dobre praktyki. W bibliotece „Naszych Szkół” rodzice znajdą teksty adresowane do nich, dotyczące wsparcia edukacji ich dzieci.

 

Zachęcam do dzielenia się z nami uwagami na temat szczególnie interesujących Naszych Szkół. Chętnie opublikujemy Państwa wypowiedzi w projektowanym dziale „Mój wybór”.

 

Kraków ma dobre szkoły. Sami Państwo możecie się o tym przekonać. Zapraszam do odwiedzenia portalu.

 

Katarzyna Cięciak
/-/ Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa
Ds. Edukacji i Sportu

 

 

Oto link do portalu „Nasze Szkoły”



Zostaw odpowiedź