Foto: www.twitter.com/RKaznowska/
Wczoraj (10 października) podczas uroczystej 21. Gali Konkursu „Nauczyciel Roku 2023”, na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono laureatów tegorocznego konkursu na tytuł „Nauczyciel Roku”, a także „Nauczyciel Jutr@” i „Przyjaciel Szkoły”. Oto fragmenty publikacji informujących o tym wydarzeniu:
Foto: www.glos.pl
Radosław Potrac zdobył tytuł Nauczyciela Roku 2023
Konkurs Nauczyciel Roku, nazywany nauczycielskimi Oscarami, zorganizowano po raz 21. Laureatem tegorocznej edycji został Radosław Potrac, historyk, nauczyciel wychowania do życia w rodzinie, nauczyciel wspomagający w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie. – Od czasu do czasu trzeba przewietrzyć rodzinę. Tak mówiły Muminki. Czyli dobrze, że mamy siebie nawzajem, ale czasem trzeba zadbać o siebie – powiedział, odbierając nagrodę.
Przyznał, że takie hasło często przyświeca mu w pracy z dziećmi na Pradze Północ, które potrzebują oddechu od tego, w czym się znajdują. – Dają im to nasze nauczycielskie działania. Codzienne wstawanie, przejeżdżanie przez pół Warszawy i przychodzenie do nich tylko po to, by wspólnie spędzić trochę czasu i wspólnie razem wymyślić coś fajnego – powiedział. Historyk podkreślał, że dla niego najważniejsza jest wspólnota. To żeby być razem i razem pokonywać to, co staje na czyjejś drodze. […]
Radosław Potrac jest redaktorem naczelnym nagradzanej gazetki szkolnej „Śrubowkręt”, która działa jak profesjonalna redakcja. W szkole powołał również Akademię Kumatego Rodzica, w ramach której wspólnie z rodzicami ustala cele edukacyjne. Założył też koło turystyczne Dreptaki. Dziś liczy ono 150 osób, a przez lata przewinęło się przez nie kilkanaście tysięcy uczestników. Wspólnie z uczniami historyk opracował trasę wycieczkową Śladami Janusza Korczaka w Warszawie. Holokaust, praskie katownie i więzienia kamieniczne UB i NKWD – te wszystkie trudne tematy nauczyciel zgłębiał z młodzieżą w archiwach i teraz dzięki temu na wielu budynkach wiszą tablice upamiętniające ofiary.
Jego współpraca z centrami Holokaustu i muzeami żydowskimi w Nowym Jorku, Melbourne i Johanesburgu zaowocowała z kolei projektem, w którym dziecko biorące w nim udział dostawało „opiekuna” – świadka historii, z którym odwiedzało znane i nieznane zakątki stolicy. Nauczyciel zainicjował również założenie Domu Powstańca, gdzie pracuje jako wolontariusz. Praca społeczna nie jest mu obca. Zanim miasto i państwo ruszyło na pomoc uchodźcom z Ukrainy, on włożył mundur harcerski, skrzyknął znajomych i po pracy pojechał na Dworzec Wschodni. Zorganizował pomoc materialną, dostawy ciepłych posiłków. […]
Źródło: www.wiadomosci.radiozet.pl
x x x
Foto: fot. Piotr Molecki/East News[www.wiadomosci.radiozet.pl]
Aleksandra Janicka, nauczycielka z przedszkola w Strzyżowicach, wygrała konkurs „Nauczyciel Jutr@”
[…] W tym roku po raz trzeci podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie przyznano – razem z Fundacją Orange – tytuł Nauczyciela Jutr@. Nagrodę otrzymała Aleksandra Janicka z Przedszkola Publicznego im. Misia Uszatka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Strzyżowicach. – To dzieci inspirują mnie do działania, poszukiwania i wdrażania nowoczesnych technologii tak, żeby edukacja była dla nich jak najbardziej przyjemna – powiedziała tuż po odebraniu nagrody Janicka.
Nauczycielka pracuje z dziećmi w oparciu o edukację planu daltońskiego, który zakłada naturalne podążanie za dzieckiem, jego potrzebami i możliwościami. Dzięki takiemu podejściu podopieczni Aleksandry Janickiej wiele zadań podejmują z własnej inicjatywy. W przedszkolu według pomysłu nauczycielki powstała także rada dziecięca. W jej ramach dzieci podejmują takie tematy jak: zakup zabawek, układanie jadłospisu i organizacja dni tematycznych. […]
Źródło: www.wiadomosci.radiozet.pl
x x x
Foto: www.facebook.com
Martyna Wojciechowska po przyznaniu jej tytułu „Przyjaciel Szkoły”
Kapituła Konkursu Nauczyciel Roku przyznała honorowy tytuł „Przyjaciel Szkoły 2023” Martynie Wojciechowskiej – za jej wrażliwość, otwartość i determinację w działaniach na rzecz upodmiotowienia osób słabszych, wykluczonych oraz pozbawionych głosu w przestrzeni publicznej, a także za wspieranie edukacji.
Źródło: www.rmf24.pl
x x x
Więcej na temat wczorajszej gali na Zamku Królewskim w Warszawie – na stronie „Głosu Nauczycielskiego
– TUTAJ