Wczoraj na stronie MEN zamieszczono informację o uruchomieniu specjalnej strony-serwisu, na której będą na bieżąco zamieszczane wszystkie informacje dotyczące spotkań, rozmów i debat organizowanych w różnych częściach kraju pod hasłem „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”.

 

Link na tę stronę – TUTAJ

 

Oto fragment tej informacji:

 

Tak szerokiej debaty jeszcze w Polsce nie było. Zanim przystąpimy do zmian systemu edukacji, chcemy wspólnie z obywatelami przedyskutować je i zaplanować ich realizację – powiedziała Minister Anna Zalewska.

 

Za pośrednictwem strony każdy może przesyłać do MEN swoje uwagi, wnioski i spostrzeżenia dotyczące najważniejszych tematów związanych z przyszłością polskiej oświaty.

 

Zachęcamy samorządowców i liderów regionów, by we własnym zakresie zorganizowali własne lokalne debaty o polskiej edukacji – powiedziała szefowa MEN. – Zapraszamy na stronę internetową, poinformujcie nas o przebiegu spotkania i prześlijcie wypracowane wnioski – podkreśliła Minister Zalewska.

 

 

W serwisie znajduje się także specjalna zakładka, adresowana do blisko 2 tys. osób, które zgłosiły się do grona Ekspertów Dobrej Zmiany. Eksperci będą pracować w 16. grupach tematycznych. Każda z nich zajmie się innym zagadnieniem. Oto co mogą oni w cytowanym komunikacie przeczytać:

 

Po zalogowaniu się na stronie, każdy ekspert będzie mógł zapisać się do udziału w konsultacjach dotyczących między innymi prac nad nową podstawą programową: wychowania przedszkolnego, kształcenia ogólnego oraz podstawą programową kształcenia w zawodach.

 

Eksperci dyskutować będą również o systemie egzaminów zewnętrznych, roli rodzica w szkole, doskonaleniu zawodowym nauczycieli, wychowawczej roli szkoły oraz miejsca historii w szkole.

 

Jak wiadomo, równolegle do prac zespołów eksperckich, we wszystkich miastach wojewódzkich będą zorganizowane wojewódzkie debaty oświatowe. Jak już informowaliśmy, mają one swoje cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie, bezpieczeństwo. Zaplanowaliśmy debaty o zmianach w systemie oświaty aż w 16 miastach w Polsce.

 

Oto harmonogram tych debat oraz ich tematyka:

14 marca 2016 r. we Wrocławiu – finansowanie.
15 marca 2016 r. w Lublinie – kształcenie zawodowe.
21 marca 2016 r. w Poznaniu – bezpieczeństwo.
21 marca 2016 r. w Siedlcach – kształcenie zawodowe.

 

4 i 18 kwietnia 2016 r. w Rzeszowie – finansowanie i kształcenie zawodowe.
5 kwietnia 2016 r. w Gorzowie Wielkopolskim – szkolnictwo specjalne.
6 kwietnia 2016 r. w Szczecinie – finansowanie.
11 kwietnia 2016 r. w Łodzi – bezpieczeństwo.
11 kwietnia 2016 r. w Białymstoku – szkolnictwo specjalne.
19 kwietnia 2016 r. w Krakowie – szkolnictwo specjalne.
25 kwietnia 2016 r. w Kielcach – finansowanie.
26 kwietnia 2016 r. w Bydgoszczy – kształcenie zawodowe.

 

9 maja 2016 r. w Gdańsku – bezpieczeństwo.
9 maja 2016 r. w Opolu – kształcenie zawodowe.
16 maja 2016 r. w Olsztynie – bezpieczeństwo.
17 maja 2016 r. w Katowicach – szkolnictwo specjalne.

 

 

Nową informacją o planowanych debatach jest ta, że do udziału w nich będą zaproszeni (?) nie tylko samorządowcy, uczniowie i rodzice – jak to wcześniej podawano, lecz także nauczyciele i wszyscy zainteresowani.

 

 

Źródło: www.men.gov.pl

 

 

P.s.
Redaktor „Obserwatorium Edukacji” jest autorem publikacji o ministerialnej akcji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”, opublikowanych na oficjalnej stronie < KOD. Łódzkie >:

 

„O pseudodemokratycznych procedurach debaty nt. pisowskiej reformy edukacji. Donos pierwszy

 

„O pseudodemokratycznych procedurach debaty nt. pisowskiej reformy edukacji. Donos drugi”



Zostaw odpowiedź