Foto:www.facebook.com/TechnikumAiR/
Uczniowie jednej z dwu pierwszych klas Technikum Automatyki i Robotyki (prawdopodobnie absolwenci gimnazjów) w swej sali wykładowej.
Sprzeniewierzylibyśmy się naszej misji, do której zobowiązuje nazwa „Obserwatorium Edukacji”, gdybyśmy nie poinformowali Naszych Czytelników o jeszcze jednym wydarzeniu, które pod hasłem inauguracji Nowego Roku Szkolnego odbyło się wczoraj w eksterytorialnej (także w stosunku do samorządowych, oświatowych władz M. Łodzi) Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
To tam, przy ul. Tymienieckiego 22G, w siedzibie ŁSSE, kierowanej od kwietnia 2016 roku przez znanego łódzkiego polityka PiS (z wykształcenia mgr historii) – Marka Michalika (zastąpił on po wygranych przez PiS wyborach Tomasza Sadzyńskiego z PO), odbyło się wczoraj o godz. 14-ej uroczyste rozpoczęcie pierwszego roku szkolnego w nowo powołanym Technikum Automatyki i Robotyki.
Jego organem prowadzącym jest specjalnie w tym celu utworzona spółka „Strefa Edukacji”, której udziałowcami, obok ŁSSE są firmy: Miele Technika Sp. z o.o., Ceramika Tubądzin Sp. z o.o. i Delia Cosmetics Sp. z o.o. Prezesem tej spółki jest Wiesława Zewald, zapewne znana naszym czytelnikom jako była Łódzka Kurator Oświaty (z ramienia PO), a także była „komisaryczna” wiceprezydent Łodzi (po odwołaniu prezydenta Kropiwnickiego, gdy prezydentem-komisarzem został Tomasz Sadzyński, powołany po wyborze nowej prezydent – Hanny Zdanowskiej – na prezesa ŁSSE). Wiesława Zewald, jeszcze wcześniej, była wieloletnią dyrektorką I LO im. M. Kopernika w Łodzi.
x x x
Informujemy o tym wydarzeniu dopiero dziś, gdyż wczoraj nie udostępniono nigdzie żadnej ilustrowanej relacji. Oto co udało się wyszukać dziś na fanpage ŁSSE:
Wczoraj rozpoczęliśmy rok szkolny w Technikum Automatyki i Robotyki. Uczniowie poznali kadrę pedagogiczną, a o nauce i działaniu w zespole mówił Mariusz Wlazły – Official profile. Dziś w Technikum wybrzmiał pierwszy dzwonek.
Przed uczniami 5 lat nauki pod okiem najlepszych specjalistów, w tym wykładowców z Politechnika Łódzkiej i zajęcia w fabrykach naszych inwestorów: Miele, Tubądzin, Delia, Cosmetics.
Najbardziej symptomatycznym dla hierarchii celów na których przede wszystkim zależy właścicielom i redaktorom tego profilu jest zestaw prezentowanych tam zdjęć. My załączymy tylko trzy, ale odsyłamy do źródła – TUTAJ
Pan Prezes ŁSSE Marek Michalik
Pani Prezes „Strefy Edukacji” Wiesława Zewald
Zgromadzeni na „widowni” uczestnicy uroczystości. Jak dłużej popatrzycie – dostrzeżecie także uczniów…
Oto jeszcze kila informacji o tej „nietypowej” szkole:
Uczniowie Technikum Automatyki i Robotyki będą odbywali zajęcia teoretyczne w specjalnie zaadoptowanych do tych nowych funkcji pomieszczeniach siedziby ŁSSE, zaś zajęcia laboratoryjne w pracowniach Politechniki Łódzkiej (która jest współinicjatorem tej szkoły) zaś zajęcia praktyczne i praktyki – u pracodawców.
Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało jej uprawnienia szkoły publicznej i uznało za eksperymentalną. Daje to szanse uczniom na międzynarodową karierę. Wszystkie zdobyte przez nich certyfikaty, szkolenia, dyplomy będą uznawane przez ministerstwo i honorowane na arenie międzynarodowej. [Więcej o tym technikum – TUTAJ]
Będzie to najbardziej elitarne technikum, być może nie tylko w skali Łodzi, ale i Polski! Nabór do dwu jego pierwszych klas (oczywiście – oddzielnie dla absolwentów gimnazjów, oddzielnie dla szkół podstawowych), w roku tzw. „podwójnego rocznika”, odbywał się w oparciu o nieznane nam kryteria, według których dokonano ostatecznej decyzji o przyjęciu do szkoły, akurat tej liczby osób. Znamy natomiast, ogłoszoną publicznie, ale z zachowaniem kryteriów RODO, liczbę uczniów obu pierwszych klas:
Będziemy towarzyszyli dalszym etapom funkcjonowania tej eksperymentalnej szkoły i przekazywali na stronie OE informacje o godnych zauważenia jej przedsięwzięciach i ewentualnych sukcesach.
Na podstawie ogólnodostępnych źródeł
informację zredagował Włodzisław Kuzitowicz