Na stronie MEN zamieszczono wczoraj (26 września 2024 r.) późnym popołudniem informację o wartym odnotowania wydarzeniu. Oto ten – i inne na ten sam temat – teksty:
Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych z udziałem Minister Edukacji
„Mediacje szkolne i rówieśnicze skutecznym sposobem rozwiązywania szkolnych konfliktów” pod takim hasłem w Rzeszowie odbywa się X Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych, w którym wzięła udział Minister Edukacji Barbara Nowacka.
Jaka ma być polska szkoła? Nowoczesna, bezpieczna, wolna od przemocy, wolna od hejtu, potrafiąca radzić sobie z kryzysami – rozwiązująca konflikty – mówiła podczas Kongresu Minister Barbara Nowacka. Szefowa resortu zwróciła uwagę, iż często przyczynami konfliktów są sprawy błahe, które niezałatwione stają się coraz bardziej skomplikowane.
Niestety, wciąż przyczyną wielu konfliktów są np. znieważenia ze względu na wygląd, pochodzenie, orientację seksualną. To już nie są sprawy błahe, a przejawy dyskryminacji, a czasem wręcz prześladowania drugiej osoby. Taka forma agresji może mieć dramatyczne skutki, dlatego trzeba zrobić wszystko, by każda polska szkoła opierała się na zasadach wzajemnego szacunku, zrozumienia i dialogu – dodała Minister.
Minister Edukacji zachęcała do powoływania w szkołach Szkolnych Klubów Mediatorów.
To miejsce, w którym odpowiednio przygotowani uczniowie mediatorzy wspierają swoich kolegów i koleżanki w rozwiązywaniu codziennych sporów. Wszystko dzieje się pod opieką i w obecności dorosłego mediatora – mówiła Minister i wskazała jakimi cechami powinna wykazywać się osoba, która może zostać mediatorem rówieśniczym.
Celem tegorocznego, jubileuszowego Kongresu Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych jest przede wszystkim prezentacja metod rozwiązywania konfliktów w szkołach, a także stworzenie przestrzeni do integracji środowiska mediatorów rówieśniczych. W trakcie prelekcji i warsztatów uczestnicy mogą pogłębić swoją wiedzę, a także wymienić się doświadczeniami z praktyki mediacyjnej. Szczególny nacisk został położony na promocję szkół, w których działają kluby mediatorów rówieśniczych oraz integracje środowiska mediatorów.
Kongres został podzielony na dwa moduły: dla uczniów oraz dla dyrektorów i nauczycieli. Organizatorzy zaplanowali różnorodne zajęcia integracyjne i warsztaty dla młodzieży, wykłady prowadzone m.in. przez przedstawicieli Podkarpackiego Centrum Mediacji, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, przez psychologów i mediatorów.
„Mediacja w prawie oświatowym oraz postępowaniu dyscyplinarnym nauczycieli”, „Kompetencje mediacyjne uczniów – program kształcenia mediatorów rówieśniczych” czy „Rozwijanie mediacyjnych umiejętności uczniów: klucz do sukcesu w nowoczesnym świecie” – to tylko niektóre z tematów konferencji, w których udział mogli wziąć nauczyciele i dyrektorzy by poszerzyć swoją wiedzę z zakresu mediacji rówieśniczych.
Na zakończenie przewidziano też debatę „Perspektywy rozwoju mediacji w oświacie” z udziałem przedstawicieli: uczniów, rodziców, nauczycieli, wizytatorów i sędziów.
Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/
Więcej o tym Kongresie na stronie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji – Rzeszowskiej Szkole Wyższej w materiale zatytułowanym „Jubileuszowy Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych w WSPiA” – TUTAJ
Program X Kongresu Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie: – TUTAJ