W poniedziałek, 11 grudnia, w 75 rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów do hitlerowskiego obozu dla dzieci i młodzieży w Łodzi, społeczność Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi uczciła Dzień Patrona. Oto informacja o tym, jak w tym roku świętowano ten dzień, zaczerpnięta ze szkolnego fanpage:
Tego dnia odbyło się podsumowanie naszego projektu „Dzieci nie ryby i swój głos mają„, który realizowaliśmy od maja 2017 roku. Miał on na celu pielęgnować pamięć o ofiarach oraz szerzyć wiedzę o obozie.
Czy to się udało? Dzięki projektowi poznaliśmy mnóstwo życzliwych ludzi, którzy dzielili się z nami swoimi wiadomościami. Odkryliśmy wiele ciekawych historycznie miejsc.
Dzięki temu w poniedziałkowym podsumowaniu uczestniczyli znaczący Goście:
Krystyna Spigel – była więźniarka Obozu na Przemysłowej (trzecia od lewej)
Ks. Adam Lepa – biskup senior archidiecezji łódzkiej.
Sędzia Anna Wesołowska – społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka
Artur Ossowski – p.o. naczelnika Biura Edukacji w Oddziale Łódzkim IPN
Syntetyczne podsumowanie tego, co zdziałano podczas realizacji projektu
Byliśmy w radiu, odwiedziliśmy urząd miasta, kuratorium oświaty, wzięliśmy udział w programie telewizyjnym. Braliśmy udział w interesujących spacerach historycznych, dzięki którym łatwiej było nam zrozumieć historię obozu.
Stworzyliśmy scenariusze zajęć lekcyjnych dla dzieci i osób dorosłych, przygotowaliśmy grę terenową oraz „Niepodręcznik, czyli historia o czymś co się zdarzyło, a zdarzyć nie powinno”. Jednak, najważniejsze jest to, że uwierzyliśmy, że „Dzieci nie ryby i swój głos mają”.
Jedną z form zaznaczenia uczniowskiej pamięci o dzieciach – ofiarach obozu było przeniesienie pod pomnik drzewka, które, zamiast choinki (którą zapewne by ukradziono) na Święta Bożego Narodzenia przystroją ozdobami.
Na podstawie informacji zdjęć od organizatorów
zredagował Włodzisław Kuzitowicz