W poniedziałek, 11 grudnia, w 75 rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów do hitlerowskiego obozu dla dzieci i młodzieży w Łodzi, społeczność Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi uczciła Dzień Patrona. Oto informacja o tym, jak w tym roku  świętowano ten dzień, zaczerpnięta ze szkolnego fanpage:

 

Tego dnia odbyło się podsumowanie naszego projektu „Dzieci nie ryby i swój głos mają„, który realizowaliśmy od maja 2017 roku. Miał on na celu pielęgnować pamięć o ofiarach oraz szerzyć wiedzę o obozie.

 

Czy to się udało? Dzięki projektowi poznaliśmy mnóstwo życzliwych ludzi, którzy dzielili się z nami swoimi wiadomościami. Odkryliśmy wiele ciekawych historycznie miejsc.

 

Dzięki temu w poniedziałkowym podsumowaniu uczestniczyli znaczący Goście:

 

 

 

Krystyna Spigel – była więźniarka Obozu na Przemysłowej (trzecia od lewej)

 

 

 

 

Ks. Adam Lepa – biskup senior archidiecezji łódzkiej.

 

 

 

Sędzia Anna Wesołowska – społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka

 

 

 

 

Artur Ossowski – p.o. naczelnika  Biura Edukacji w Oddziale Łódzkim  IPN

 

Syntetyczne podsumowanie  tego, co zdziałano podczas realizacji projektu

 

Byliśmy w radiu, odwiedziliśmy urząd miasta, kuratorium oświaty, wzięliśmy udział w programie telewizyjnym. Braliśmy udział w interesujących spacerach historycznych, dzięki którym łatwiej było nam zrozumieć historię obozu.

 

Stworzyliśmy scenariusze zajęć lekcyjnych dla dzieci i osób dorosłych, przygotowaliśmy grę terenową oraz „Niepodręcznik, czyli historia o czymś co się zdarzyło, a zdarzyć nie powinno”. Jednak, najważniejsze jest to, że uwierzyliśmy, że „Dzieci nie ryby i swój głos mają”.

 

Jedną z form zaznaczenia uczniowskiej pamięci o dzieciach – ofiarach obozu było przeniesienie pod pomnik drzewka, które, zamiast choinki (którą zapewne by ukradziono) na Święta Bożego Narodzenia przystroją ozdobami.

 

 

 

 

 

 

 

Na podstawie informacji zdjęć od organizatorów

zredagował Włodzisław Kuzitowicz

 

 



Zostaw odpowiedź