Foto:Albert Zawada /PAP [www.rmf24.pl]

 

Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Wolnego Związku Zawodowego „Forum-Oświata”, wchodzącego w skład Forum Związków Zawodowych oraz KSOiW NSZZ „Solidarność” – podczas dzisiejszego spotkania w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.

 

 

Dziś (13 października 2021 r.) portal Prawo.pl zamiścił tekst Moniki Sewastianowicz pt. „Związki zawodowe solidarnie przeciwne zmianom w Karcie Nauczyciela”. Oto jego dwa fragmenty; wyróżnienia tekstu podkreśleniami i pogrubioną czcionką – redakcja OE:

 

Przedstawiciele ZNP, Forum Związków Zawodowych i oświatowej Solidarności po spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec zapowiadanych przez MEiN zmian w Karcie Nauczyciela – mają wejść w życie we wrześniu 2022 r.

 

Zdecydowanie odrzucamy propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki z 21 września 2021 r. dotyczące zmian w pragmatyce nauczycielskiej głosi pierwszy punkt. W drugim punkcie sygnatariusze domagają się powiązania wysokości minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Związkowcy domagają się również przywrócenia nauczycielom uprawnień do emerytur na zasadach określonych w art. 88 Karty Nauczyciela. […]

 

-Największym uatrakcyjnieniem zawodu nauczyciela jest – mam wrażenie – sam minister mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNPZmiany, które proponuje resort są nastawione raczej na oszczędności, a nie poprawę sytuacji nauczycieli i zachęcenie młodych ludzi, by chcieli podejmować się wykonywania tego zawodu. Wątpliwy jest pomysł likwidacji średnich wynagrodzeń, oczywiście nie jest to system idealny, ale dzięki temu wiadomo było przynajmniej, jaki pułap ma osiągać wynagrodzenie nauczycieli. Taka zmiana może doprowadzić do sytuacji, gdy pedagodzy będą otrzymywać po prostu płacę minimalną – tłumaczy wiceprezes ZNP.


Podobny skutek zmiana może mieć dla kwot dodatków – będą one minimalne. W dodatku część świadczeń zniknie, jak choćby świadczenie „Na start”.Przypomnijmy, że zastąpiło ono wyższy dodatek na zagospodarowanie, a teraz w ogóle ma ono wejść w skład płacy zasadniczej – mówi Krzysztof Baszczyński.

 

 

Cały artykuł „Związki zawodowe solidarnie przeciwne zmianom w Karcie Nauczyciela” – TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.prawo.pl/oswiata/



x          x          x

 

 

O tym spotkaniu poinformowano także na stronie RMF24w materiale zatytułowanym „Nauczyciele nie zgadzają się na propozycje Czarnka. Czego się domagają?”. Oto fragmenty, poszerzające informacje podane na portalu Prawo.pl:

 

[…]

 

W spotkaniu uczestniczyli ze strony Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Monika Ćwiklińska i Andrzej Piegutkowski, ze strony FZZ „Forum-Oświata” m.in. Sławomir Wittkowicz oraz ze strony ZNP – m.in. Sławomir Broniarz.

 

Zaproszenie na spotkanie do Forum Związków Zawodowych i Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania wystosował w ubiegłym tygodniu Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zaproponował pozostałym dwóm związkom omówienie działań związanych z propozycjami MEiN, jakie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przedstawił 21 września związkom na posiedzeniu zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. […]

 

Propozycje MEiN odrzuciły w całości ZNP i SKOiW NSZZ „Solidarność”. […] Należący do Forum Związków Zawodowych Wolny Związek Zawodowy „Forum-Oświata” odrzuca propozycje MEiN z wyjątkiem jednego proponowanego rozwiązania – ustalania przez ministra edukacji i nauki w drodze rozporządzenia minimalnych stawek dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

 

Swoje stanowiska związki przesłały do resortu edukacji i nauki. Kolejne posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty jest 22 października.

 

 

Źródło: www.rmf24.pl

 



Zostaw odpowiedź