Wczoraj (11 września 2024 r.) na „Portalu Samorządowym – Portalu dla Edukacji” zamieszczono tekst Bogdana Bugdalskiego, informujący o braku pozytywnych dla oczekiwań nauczycieli efektów wtorkowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego i o reakcji nauczycielskich związków zawodowych. Oto obszerne fragmenty tego tekstu i link do pełnej wersji:

 

 

Foto: Materiały prasowe OPZZ[x.com/ZNP]

 

 

Rząd nie zmienił decyzji ws. podwyżki dla budżetówki.

Związkowcy zastanawiają się nad formami nacisku.

 

 

Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego nie przyniosło oczekiwanej przez stronę społeczną zmiany w zakresie planowanego wzrostu wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej na 2025 r. Związkowcy nie kryją oburzenia.

 

-Dyskusja w RDS nt. przyjętego przez rząd projektu budżetu nie zmieniła niczego w zakresie podwyżek dla sfery budżetowej.

 

-Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że nie ma szans na wzrost wynagrodzeń wyższy niż 5-proc.

 

-Centrale związkowe nie zamierzają rezygnować z żądania 15-proc. podwyżki. Zastanawiają się nad formami nacisku.  

 

-Związki zawodowe pracowników oświaty coraz poważniej myślą o wspólny działaniu.

 

 

Przebieg posiedzenia Rady Dialogu Społecznego dotyczącego budżetu na 2025 r. rozwiał wszelkie nadzieje związkowców na to, że wynagrodzenia pracowników budżetowych mogą wzrosnąć o więcej niż zaplanowane w nim 5 proc. Powód?  Na takie zmiany państwa po prostu nie stać.

 

Jak wskazał minister finansów Andrzej Domański, prognozowany na przyszły rok deficyt budżetowy wyniesie 5,5 proc. PKB (289 mld zł), natomiast zadłużenie aż 59,8 proc. PKB, podczas gdy próg ostrożnościowy to 60 proc. PKB. Wzrost gospodarczy w 2025 r. wyniesie 3,9 proc. PKB, natomiast inflacja – 5 proc. I taki też będzie wzrost wynagrodzeń pracowników sfery publicznej, w tym również nauczycieli.

 

Strona społeczna nie zamierza rezygnować – chce 15 proc. dla budżetówki

 

Z takim podejściem nie zgodziła się strona społeczna i wszystkie centrale związkowe – Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Zapowiedziały, że nie zrezygnują z walki o co najmniej 15-proc. podwyżki. […]

 

 

Solidarność oświatowa: decyzję w sprawie dalszego działania podejmie Krajowa Komisja

 

[…] – Przebieg tego spotkania był do przewidzenia, a co może z tego wynikać, to się dopiero okaże. 18-19 mamy Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”, na której zbiorą się wszyscy szefowie regionów i sekretariatów branżowych i będziemy się zastanawiali, co w tej sytuacji dalej robićwskazuje Waldemar Jakubowski, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Podkreśla, że poprawy warunków pracy pracowników będzie się domagało co najmniej kilka sekretariatów, nie tylko oświata, dlatego związkowcy muszą czekać na decyzję Komisji Krajowej.

 

 

ZNP: rząd nie dostrzega problemów pracowników edukacji

 

Ubolewamy nad tym, że problemy edukacji nie znajdują zrozumienia u pana ministra finansów i to zarówno w kategoriach ekonomicznych, jak i politycznych. W porównaniu z budżetami przygotowywanymi przez poprzednią władzę obecny budżet jest zrozumiały, czytelny i przejrzysty, ale dla przeciętnego obywatela, który jest nauczycielem, pracownikiem pomocy społecznej czy pracownikiem sektora kultury, z tego budżetu niewiele pożytecznego wynikamówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.[…]

 

Na pytanie, co ZNP zamierza zrobić w tej sytuacji, odpowiada: – 23 września zbiera się Prezydium Zarządu Głównego, na którym zdecydujemy o dalszych krokach.

Wydaje się jednak, że preferowaną przez ten związek formą nacisku będzie przekonywanie, bo na to posiedzenie zaprosili minister Barbarę Nowacką. […]

 

 

WZZ „Forum – Oświata”: pod koniec września powiemy, co dalej

 

Nie jestem członkiem RDS, więc trudno mi się odnieść do przebiegu posiedzenia, ale mogę powiedzieć, że brak weryfikacji zakładanej 5-proc. podwyżki będzie generował konflikty i problemy z administracją publiczną, zwłaszcza z pracownikami szeroko pojętej sfery budżetowej. Ponieważ to jest decyzja nie do przyjęcia komentuje Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum – Oświata”.

 

W związku z powyższym 13 września odbędzie się posiedzenie Zarządu Krajowego WZZ, na którym zostaną omówione te sprawy i zostanie podjęta decyzja, co dalej. […]

 

 

 

Cały tekst „Rząd nie zmienił decyzji ws. podwyżki dla budżetówki. Związkowcy zastanawiają się nad formami nacisku”  –  TUTAJ

 

 

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/

 

 

 



Zostaw odpowiedź