Footo: screen [www.300polityka.pl/live]
Mirosława Stachowiak-Różecka
W miniony czwartek posłowie głosowali za zgłaszanymi kandydatkami i kandydatami na stanowiska przewodniczących komisji stałych. Przewodniczącą sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży została posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka. Wybrano ją jednogłośnie – wszyscy (34 osoby) głosowali „za”, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Kim jest nowa przewodnicząca „naszej” komisji? To liderka na liście PiS kandydatów na posłów do Sejmu we Wrocławiu, która w ostatnich wyborach zdobyła 91 236 głosów, pokonując różnicą ponad 24 tys, głosów Grzegorza Schetynę. Choć studiowała na Wydziale Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, to obroniła pracę magisterską i uzyskała stopień magistra pedagogiki specjalnej dopiero w 2017 roku. Nigdy nie pracowała w szkole, ani żadnej innej placówce edukacyjnej. Studia pedagogiczne podjęła niezwłocznie po zdaniu w 1992 roku matury w I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie, lecz po zaliczeniu wszystkich przewidzianych planem przedmiotów nie obroniła pracy magisterskiej. [Więcej na temat niuansów związanych z wykształceniem nowej przewodniczącej sejmowej KENiS –TUTAJ]
Zawodowo była związana z branżą filmową: była producentką i kierownikiem produkcji filmów historycznych i dokumentalnych – w latach 2005–2007 pracowała m.in. w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Później podjęła pracę jako broker ubezpieczeniowy. Jest członkiem PiS od 2002 roku.
Swoją aktywną działalność polityczną rozpoczęła w 2006 roku, kiedy po raz pierwszy została radną Wrocławia. Była nią także w wyniku kolejnych wyborów samorządowych w 2010 i 2014 roku. Ma za sobą pełnienie funkcji wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej i przewodniczącej klubu radnych PiS. Posłanką została w 2015 roku w Sejmie VIII kadencji, gdzie była zastępcą przewodniczącej komisji ENiS, a także członkiem komisji: Sprawiedliwości i Praw Człowieka, komisji Kultury i Środków Przekazu oraz komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. [Więcej – TUTAJ]
Dokonano także wyboru sześciorga jej zastępców. Są to: Zbigniew Dolata (PiS), Kazimierz Moskal (PiS), Krystyna Szumilas (KO), Dariusz Klimczak (PSL-Kukiz’15), Bogusław Wontor (Lewica) i Artur Dziambor (Konfederacja).
Dla pełniejszego obrazu sytuacji personalnej, jaka zaistniała w tak dla nas ważnej komisji podajemy imienny wykaz wszystkich członków Komisji Edukacji, Nauki i Sportu Sejmu IX kadencji, w podziale na kluby parlamentarne:
PiS (20 osób):
Joanna Borowiak, Dominika Chorosińska,Anna Ewa Cicholska, Witold Czarnecki, Zbigniew Dolata, Zbigniew Girzyński, Robert Gontarz, Agnieszka Górska, Norbert Kaczmarczyk, Władysław Kurowski, Kazimierz Moskal, Aleksander Mrówczyński, Urszula Rusecka, Sławomir Skwarek, Mirosława Stachowiak-Różecka, Urszula Rusecka, Teresa Wargocka, Grzegorz Wojciechowski, Michał Wypij, Tomasz Zieliński.
KO (11 osób):
Mateusz Bochenek, Piotr Borys, Kinga Gajewska, Elżbieta Gapińska, Rafał Grupiński,, Katarzyna Lubnauer, Magdalena Łośko, Barbara Nowacka, Monika Rosa, Krystyna Szumilas, Anna Wasilewska.
Lewica (4 osoby):
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Katarzyna Kretkowska, Marcin Kulasek, Bogusław Wontor.
PSL-Kukiz15 (2 osoby)
Dariusz Klimczak, Dariusz Kurzawa.
Konfederacja
Artur Dziambor
Źródło: www.gazetaprawna.pl
Komentarz redakcji:
Warto zauważyć, że nie została ponownie wybrana (była wiceprzewodnicząca komisji ENiS VIII kadencji)) zastępcą przewodniczącej posłanka Katarzyna Lubnauer, mimo iż jest w składzie tej komisji.
W składzie tej komisji jest jedna była minister edukacji – Krystyna Szumilas (w drugim rządzie Donalda Tuska w latach 2011 – 2013) i jedna była wiceminister w rządzie Beaty Szydło – Teresa Wargocka (listopad 2015 – marzec 2017).
I ostatnia „ciekawostka”: Kim jest jedyny reprezentant Konfederacji – Artur Dziambor? Był nauczycielem j. angielskiego w Gimnazjum nr 17, a także w X LO w Gdyni, a od 2007 r. prowadzi własną szkołę językową na terenie Gdyni i okolic. Był on członkiem Platformy Obywatelskiej, a później Unii Polityki Realnej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Od 2011 do 2018 roku działał w Kongresie Nowej Prawicy, którego był wiceprezesem. [Więcej – TUTAJ.]