Foto: www.mojaswidnica.pl

 

 

29 czerwca na portalu OKO.press zamieszczono artykuł Jakuba Szymczaka, zatytułowany Mową nienawiści polską młodzież zryto”, czyli przebudzenie młodych (rekord frekwencji i więcej). Jako że są tam informacje o zachoweaniach wyborczych ludzi w wieku 18 – 29 lat w ostatnich latach – postanowiliśmy udostępnić fragmenty tego tekstu naszym czytelnikom, jeszcze niedawno – w znaczącym stopniu – będących nauczycielkami lub nauczycielami tychże wyborców.

 

Oto te „wypisy” (pogrubienia i podkreślenia fragmentów – redakcja OE) oraz link do pełnej wersji artykułu:

 

 

Maj 2019 – do wyborów europejskich idzie 27 proc. osób poniżej trzydziestki. Czerwiec 2020 – głosuje 65 proc. najmłodszych obywateli. Co ich ruszyło? Strajki klimatyczne? Zmęczenie duopolem Phttps://mojaswidnica.pl/wybory-prezydenckie-rozpoczete/O-PiS? Co obudziło bunt? Szukamy odpowiedzi także w popularnym rapie:

 

 

Ej, to mój protest song, mam już tego dość, co podpisał polski président
Oddał dwa miliardy dla tej propagandy, co nazywa ziom telewizją
Zastanawiam się, co obywatele widzą
Chociaż nie powinno to obchodzić mnie, no bo jestem celebrytą
Ale boli mnie, że ziomal żeby przeżyć to musiał zostać bandytą
Ale boli mnie, że mową nienawiści całą polską młodzież zryto”

 

Tak rapuje Żabson, a właściwie Mateusz Zawistowski (rocznik 1994) w teledysku do „Młodego Bossa”. I ten cytat może nam pomóc zrozumieć poniższy wykres bardziej niż niejedna analiza. […]

 

Wszystkich komentatorów zaskoczyła frekwencja wśród młodych w niedzielnych wyborach prezydenckich. Według late poll Ipsos osiągnęła aż 64,5 proc. Więcej niż wśród wszystkich uprawnionych do głosowania!

 

Dotychczas dominował obraz młodych może i politycznie radykalnych, ale niezainteresowanych wyborami. W wyborach samorządowych 2018 i europejskich 2019 frekwencja wśród młodych była o około 20 punktów procentowych niższa od ogólnej. W wyborach parlamentarnych różnica spadła do 15 punktów. A wczoraj zniknęła. […]

 

Młodzi zaczynają rozumieć, że o lepszą przyszłość muszą zadbać sami, a drogą do zmiany jest polityka. Na Twitterze coraz częściej patriotyczne trolle przegrywają wojnę na zasięgi z nastoletnimi fankami i fanami koreańskiego popu. Których polityczne zaangażowanie polega na promocji tolerancji i obronie praw osób LGBT. […]

 

 

A kMową nienawiści polską młodzież zryto”, czyli przebudzenie młodych (rekord frekwencji i więcej)?

 

Foto: Zdjęcie z ekranu komputera – WK

 

 

[..] Od wyborów parlamentarnych w 2015 roku młodzi głosują na PO i PiS o przynajmniej 20 pkt. proc. rzadziej niż wszyscy wyborcy. W wyborach europejskich ta różnica wynosiła 28 punktów, ale działo się to przy niskiej frekwencji. Dziś, młodzi głosują dużo chętniej, ale różnica prawie 30 punktów procentowych występuje nadal.

 

[…] W ciągu roku frekwencja wśród młodych w wyborach wzrosła z 27 proc. do 64 proc., czyli ponad dwukrotnie.[…] Dane mówią jasno: młodzi szukają swojego głosu w polityce, nie interesuje ich spór między PO i PiS, nie dadzą się łatwo zwodzić. Gdy ktoś ich zawiedzie (Palikot, Kukiz) zmienią swój wybór.

 

Coś się ruszyło. Poprzednie pojedyncze zrywy młodych wyborców nie zmieniały ogólnego obrazu ich małego zaangażowania. Stosunkowo nieliczni popierali nowe siły, większość  dystansowała się do systemu.

 

Teraz nagle poczuli, że warto zabrać głos, „póki go mają”. Poza trendami światowymi – buntem młodych w obronie planety – mogła ich sprowokować zaostrzająca się kontrola i coraz wyraźniejszy autorytaryzm rządów PiS. Uznali, że to także może dotyczyć. Są wkurzeni. W 2020 roku pierwszy raz masowo poszli na wybory.

 

Osoby o których mowa, poniżej 30 roku życia, to ludzie, którzy urodzili się już w III RP, tu zostali ukształtowani. Wybory prezydenckie 2020 mogą być symbolicznym momentem zwrotu, w którym pokolenie III RP w końcu poczuło polityczną podmiotowość.

 

 

Cały artykuł „Mową nienawiści polską młodzież zryto”, czyli przebudzenie młodych (rekord frekwencji                     i więcej)  –  TUTAJ *

 

 

Źródło: www.oko.press

 

*Proszę się nie zniechęcać, gdy przeczytacie informację o konieczności założenia konta – jest bezpłatne, a warto go mieć także na przyszłość.



Zostaw odpowiedź