W piątek, 20 marca, jak co roku – w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskich – odbyło się łódzkie podsumowanie już  XIV „Arsenału Pamięci”. Ten adresowany do uczniów konkurs polega na nadsyłaniu relacji, wywiadów, zdjęć, pamiątek i albumów dokumentujących wydarzenia, akcje, opowieści o dramatycznych epizodach z życia pojedynczych osób lub całych rodzin, zebrane od żyjących jeszcze świadków historii – ich uczestników, którzy byli świadkami lub przechowują pamięć odchodzącej, tragicznej, ale i bohaterskiej historii naszego narodu. Od początku organizatorem „Arsenału” jest XXIX Liceum Ogólnokształcące im. hm Janka Bytnara „Rudego” w Łodzi, a osobą, dzięki której projekt ten trwa już tyle lat jest emerytowany nauczyciel tej szkoły i instruktor harcerski hm. Krzysztof Jakubiec. 

 

ARSENAŁ 0

Foto:www.lodzkie.eu

 

Nazwa konkursu i termin corocznego finału upamiętnia słynną akcję pod warszawskim Arsenałem,  podczas której grupa żołnierzy Grup Szturmowych Szarych Szeregów 26 marca 1943 uwolniła harcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 20 innych więźniów przewożonych po przesłuchaniach z siedziby Gestapo w alei Szucha do więzienia na Pawiaku.

 

Informację o tegorocznej gali tego konkursu zamieszczono na stronie Łódzkiego Kuratorium Oświaty. Oto jej fragment:

 


Szukamy ludzi, o których podręczniki nie wspominają i nie musimy szukać daleko. Wystarczy posłuchać babci, dziadka, wziąć do ręki jakiś ważny dla nich przedmiot, pamiątkę, pożółkłą fotografię – mówił w wypełnionej po brzegi Sali Lustrzanej muzeum hm Krzysztof Jakubiec.Po co to wszystko? By poczuć się trochę lepszym. Poznać wartość swojej rodziny, która dołożyła coś do naszej historii.

 

Nie odkładajmy tych rozmów, bo najgorsze słowo, jakie odkryjecie, to „za późno”. Za późno, by o coś zapytać, coś zmienić – prosiła uczniów hm Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP. Wojewoda Jolanta Chełmińska podziękowała organizatorom konkursu (XXIX LO im. Janka Bytnara „Rudego” w Łodzi i Chorągwi Łódzkiej ZHP) oraz uczestnikom. – Niech wasze zainteresowanie historią sprawi, że przyszłość będzie lepsza – powiedziała wojewoda.

 

Źródło: www.kuratorium.lodz.pl

 

 

Arsenał 2

Foto:www.kuratorium.lodz.pl

B. Wachowicz i K. Jakubiec

 

Prace konkursowe, których w tym roku wpłynęło 208, omówiła pisarka Barbara Wachowicz, a słuchali jej nie tylko licznie zgromadzeni na Sali uczestnicy konkursu, ale także dawni harcerze i żołnierze pamiętający wojnę.

 

Arsenał 6

Foto:www.kuratorium.lodz.pl

 

Jest już tradycją, że nagrody (losowane) otrzymują wszyscy, którzy nadesłali na konkurs swe prace.

 

Arsenał 8

Foto:www.kuratorium.lodz.pl

 

Arsenał 1

Foto:www.kuratorium.lodz.pl

Kurator Jan Kamiński wręcza książkę Barbarze Wachowicz

 

Warto także dodać, że Łódzki Kurator Oświaty Jan Kamiński ufundował książkę z najciekawszymi pracami uczniów z ostatnich lat. Wkrótce publikacja ta trafi do szkół i bibliotek, nie tylko łódzkich.

 

 

ZAŁĄCZNIKI

Informacje ogólne o łódzkiej Gali – Goście
Statystyka XIV Arsenału Pamięci
Zestawienie laureatów i wykaz osób wyróżnionych
Zestawienie ilościowe  wszystkich ARSENAŁÓW
Geografia Arsenału Pamięci 2002 2015

 

 

Obszerną i ilustrowaną relację o łódzkiej gali tego konkursu zamieszczono także na stronie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego:

 

Zobacz także relację w TV TOYA



Zostaw odpowiedź