Foto:www.nto.pl
W piątek, 26 października, Senat RP nie zgodził się na powołanie Agnieszki Dudzińskiej na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Za przyjęciem jej kandydatury zagłosował tylko jeden senator, przeciw było 67.
Było to olbrzymim zaskoczenie, gdyż dr Dudzińska została po raz drugi zgłoszona przez PiS jako kandydatka na urząd RPD, we wtorek Sejm wybrał ję na ten urząd na – jej kandydaturę, poparło 232 posłów, 184 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.
Oto fragment tekstu, zamieszczonego na stronie TVN24:
Dudzińska podkreśliła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że nie zgodzi się ponownie kandydować na RPD. – Jak się okazało, jest to stanowisko polityczne, więc nie jestem tym zainteresowana. Byłam zainteresowana merytoryczną pracą. Przy takim upolitycznieniu nie ma najmniejszego sensu, bym kandydowała po raz kolejny. W tej sytuacji żadnej propozycji już nie przyjmę – mówiła.
Dodała, że „to są gry polityczne, które może wyjaśnić tylko partia, która podjęła taką decyzję, a wcześniej dwukrotnie zaproponowała mi kandydowanie”. – To jest dla mnie element zaskoczenia, że dwukrotnie zwrócono się do mnie o to i tak mnie potraktowano w tym głosowaniu – przyznała Dudzińska.
Cały artykuł „Senat nie zgodził się na powołanie Agnieszki Dudzińskiej. Tylko jeden głos za” (w tym nagrania wystąpień senatorów) – TUTAJ
Źródło: www.www.tvn24.pl
Przeczytaj także:
„POLITYKA” – Senat nie zgodził się na powołanie nowej rzeczniczki praw dziecka – TUTAJ
Zamiast komentarza proponujemy tekst ze strony Rzecznika Praw Dziecka:
Konieczne porozumienie ponad podziałami
Pokażmy, że jest możliwe, aby wszyscy, którym leży na sercu dobro najmłodszych, usiedli i porozumieli się przy jednym stole – pisze Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w wystąpieniu do Marszałków Sejmu RP i Senatu RP, prosząc, aby proces wyłaniania kolejnego kandydata na Rzecznika Praw Dziecka dokonywał się wspólnie, przy akceptacji wszystkich środowisk parlamentarnych i jedynie na podstawie merytorycznych przesłanek.
Marek Michalak przypomniał, że dzieci nie mają barw partyjnych, a ochrona ich interesów powinna być całkowicie odseparowana od bieżącej polityki. Zdaniem Rzecznika, po kolejnych nieskutecznych próbach wyboru na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, jest to moment, w którym powinniśmy zastanowić się nad podjęciem kroków, aby wyłonienie kandydata odbyło się przy porozumieniu wszystkich środowisk. Dlatego RPD poprosił Marszałków – jako osoby piastujące stanowiska szczególnej rangi – o objęcie osobistym patronatem tego niezwykle trudnego przedsięwzięcia. Doskonale zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszej rzeczywistości będzie to zadanie wymagające wyjątkowego zaangażowania. Jestem jednak przekonany, że dla dobra dzieci, warto zrobić wszystko, by wznieść się ponad podziały – podkreślił Rzecznik.
Rzecznik zadeklarował gotowość do podjęcia współpracy w powyższym działaniu i zapewnił, że do czasu wyboru jego następcy, dzieci w Polsce, tak jak dotychczas, będą miały pełne wsparcie RPD.
Wystąpienie generalne Rzecznika Praw Dziecka do Marszałków Sejmu i Senatu – TUTAJ
Źródło:www.brpd.gov.pl