Na oficjalnej stronie MEN króluje w piątek 22 maja informacja o 72 rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckego. Aby zdobyć aktulne informacje o stanie opieki przedszkolnej musieliśmy sięgnąć na stronę „Serwisu Samorządowego PAP”, gdzie podzielono się z czytelnikami wiadomościami pozyskanymi od samej rzeczniczki prasowej MEN – Anny Ostrowskiej. Oto fragmenty tego materiału, zatytułowanego „MEN: otwarto 8,6 tys. przedszkoli, opiekę w nich ma prawie 74 tys. dzieci”:
Z możliwości otwarcia przedszkoli skorzystało 8,6 tys. przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego; opiekę znalazło w nich prawie 74 tys. dzieci – poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska.* […]
„Kończymy kolejny tydzień, w którym przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego miały możliwość uruchomienia opieki dla dzieci. Ostateczna decyzja dotycząca otwarcia placówek należy jednak do dyrekcji i organu prowadzącego. Z takiej możliwości dziś, 22 maja skorzystały kolejne samorządy. Dzięki temu prawie 74 tys. dzieci mogło uzyskać opiekę w ponad 8,6 tys. placówkach w całym kraju. To realna pomoc dla rodziców, którzy muszą wrócić do pracy i nie mogą zostać z dziećmi w domu” – napisała w piątek w komunikacie rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej. […].
Według danych MEN, w całym kraju jest ponad 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Chodzi do nich 1,41 mln dzieci.
6 maja – w pierwszym dniu uruchomienia opieki w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych otwarto ponad 1 tys. 600 placówek, przeważnie w małych miejscowościach. Opiekę znalazło w nich prawie 11 tys. dzieci.
Cała informacja „MEN: otwarto 8,6 tys. przedszkoli, opiekę w nich ma prawie 74 tys. dzieci” – TUTAJ
Źródło: www.samorzad.pap.pl
X X X
Na konkurencyjnym „Portalu Samorządowym” nie zamieszczono co prawda wiadomości z całego kraju, ale za to znaleźliśmy tam aktualne dane o sytuacji w Stolicy: „Warszawa: jak minął pierwszy tydzień pracy żłobków i przedszkoli? Frekwencja poniżej oczekiwań”: Oto początkowy fragment tego materiału:
Urząd Miasta st. Warszawy dokonał podsumowania pierwszego – po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa – tygodnia funkcjonowania miejskich żłobków i przedszkoli. – Frekwencja nadal pozostaje niska.* Samorządowy apel o testy dla pracowników oświaty pozostaje bez odpowiedzi – skwitował, przedstawiając szczegółowe wyliczenia. Tymczasem 25 maja mają być wznowione zajęcia dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych.
>Władze Warszawy zwróciły uwagę, że ponowne otwarcie miejskich żłobków i przedszkoli było skomplikowaną operacją logistyczną i finansową, wymagającą m.in. zakupu ogromnych ilości środków ochrony osobistej.
>18 maja, pierwszego dnia po ponownym otwarciu przedszkoli, rodzice przyprowadzili do nich zaledwie 5,6 tys. dzieci, chociaż deklarowali, że będzie ich ponad dwa razy więcej (ponad 12 tys.). To zaledwie 47 proc. zadeklarowanych wcześniej kilkulatków – wyliczył magistrat.
>Łącznie do miejskich przedszkoli uczęszczało w pierwszych tygodniu tylko 10 proc. ogółu przedszkolaków. Nieco lepiej było w żłobkach, gdzie średnia frekwencja od 18 do 22 maja wyniosła ok. 16 proc. […]
Cały artykuł „Warszawa: jak minął pierwszy tydzień pracy żłobków i przedszkoli? Frekwencja poniżej oczekiwań” – TUTAJ
Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
*Podkreślenia i pogrubienia fragmentów przytaczanych tekstów – redakcja OE.