Przed tygodniem na portalu Spotello (?) zamieszczony został wywiad z dr Ewą Hartman – certyfikowaną trener metody Points of You oraz metody HeartMath, kierownika studiów podyplomowych Neuro-Przywództwo na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, którego temat, określony tytułem „Biznes w mózgu, mózg w biznesiepozornie nie pasuje do profilu naszego Obserwatorium.

 

Foto: www.facebook.com/markaosobistaEwaHartman

 

                                                                    Dr Ewa Hartman

 

Jednak po jego przeczytaniu uznaliśmy, że niektóre fragmenty powinny zainteresować nie tylko dyrektorów szkół prywatnych, ale wszystkich nauczycieli, szczególnie tych, którzy za cel swej pracy stawiają przygotowanie swoich uczniów do aktywnego uczestniczenia w ich przyszłym życiu społeczno-zawodowym:

 

 

Biznes w mózgu, mózg w biznesie – wywiad z dr Ewą Hartman

 

[…] Czego najczęściej dotyczą prowadzone przez Ciebie szkolenia zamknięte?

 

Szkolenia zamknięte prowadzone przeze mnie dotyczą następujących tematów: zarządzania energią osobistą, radzenie sobie ze stresem, myślenie rozwiązaniami, automotywacja i sztuka wystąpień i prezentacji.

 

 

W swojej karierze trenera współpracowałaś z wieloma firmami. Czym charakteryzują się Twoje szkolenia, skoro cieszą się taką popularnością?

 

Moje szkolenia są bardzo włączające, dużo pracujemy warsztatowo, coś się ciągle dzieje. Jednocześnie ja dużo tłumaczę – pokazuję cel, przyczynę, uwarunkowania jakiejś techniki. Podam przykład. Podczas mojego szkolenia „Zarządzaj energia, a nie czasem” jedną z wielu rzeczy jakie usłyszysz to porada: pij wodę..:) Możesz pomyśleć: przecież to jest oczywiste, że trzeba pić wodę, cóż w tym wielkiego. Ja wyjaśniam z jakiego powodu to picie wody jest ważne, otóż: nasz organizm, potrzebuje wody by metabolizować składniki odżywcze, jeśli wody jest mało to prawidłowy metabolizm nie zachodzi, metabolizm spowalnia.

 

Mózg do swojej pracy potrzebuje glukozy, jeśli na skutek braku wody metabolizm glukozy spowalnia to mózg działa wolniej, czujemy ociężałość myślową, gorzej kojarzymy fakty, mniej rzeczy jesteśmy w stanie zapamiętać. Dlatego – pij wodę. Uczestnicy moich warsztatów bardzo sobie to cenią, bo widza sens tego co robią. Słyszę też, że mam specyficzny styl – logika przeplatana humorem. Mnie trudno to ocenić, warto by zapytać kogoś kto u mnie był.

 

 

W Twoich warsztatach można dostrzec pewne elementy coachingu (np. zadawanie pytań, wydobywanie z ludzi tego, co ważne). Czemu to służy?

 

Pytania w pracy rozwojowej są kluczowe. Pytania aktywują korę przedczołową, pozwalają dotrzeć nowe perspektywy. Pytania aktywują uczestników i sprawiają, że wiele pracy wykonują sami, przez co znacznie lepiej przyswajają to co im potrzebne.

 

 

Komu poleciłabyś uczestnictwo w warsztacie, a komu zasugerowała proces coachingowy?

 

Kiedyś usłyszałam fantastyczne powiedzenie – kawa nie wyklucza herbaty. Szkolenia i warsztaty bardziej integrują, pozwalają się ludziom na siebie otworzy, pozwalają uwspólnić wiedzę, podnoszą kompetencje u większej grupy osób. pamiętajmy, że trener w przeciwieństwie do coacha, przekazuje wiedzę. Coaching jest procesem, który powinien trwać. Coaching polecałabym tam, gdzie jednostka szuka bardzo zindywidualizowanej ścieżki rozwoju – raczej dla osób na wyższych stanowiskach niż na osób pracujących na niższych szczeblach w organizacji.[…]

Rozmawiała: Karolina Nowak

 

Cały wywiad dr Ewą Hartman   –    TUTAJ

 

Źródło: www.spotello.pl



Zostaw odpowiedź