Foto: www.uml.lodz.pl/aktualnosci/
„Eee… tam”: W sądzie powiedzieli, że ukradłam i kłamię, bo „takiego obozu nie było”, a pod nazwisko się podszywam. I zamknęli. „Eee… tam, takiego obozu nie było” – usłyszała, i za to, że go „wymyśliła”, przesiedziała kilka miesięcy w więzieniu. Potem wielokrotnie próbowała o nim mówić, zabiegać o pamięć o nim.
To fragment najnowszej książki – spisanych rozmów i wspomnień Genowefy Kowalczuk, byłej więźniarki obozu na Przemysłowej w Łodzi. Historią obozu na Przemysłowej zainteresowała się kilka lat temu Urszula Sochacka – reportażystka, dziennikarka, producentka filmów dokumentalnych.
–Mój tata odszedł zmarł i zostawił po sobie dużo rzeczy, sprzątając te rzeczy znalazłam kartkę na której była informacja, że był w jakimś obozie dla dzieci, jako dziecko, zaczęłam szukać, to był rok 2009 – mówi Urszula Sochacka, autorka książki.
Historia obozu na Przemysłowej jest szczególnie trudną historią. Dzieci, które przeżyły obóz, bardzo często nie opowiadały o tej tragedii, nie przyznawały się, że przeżyły coś tak potwornego.
-Ja pamiętałam jakieś odpryski, że coś mówiło się u nas w domu, ale było to pozbawione troski, było to pełne oskarżenia, wstydu, czegoś brudnego, o czym nie powinno się mówić – dodaje autorka.
Po pewnym czasie trafiła do Łodzi, do Szkoły Podstawowej nr 81 w Łodzi, która pielęgnuje pamięć o obozie i jego ofiarach. To tutaj poznała Genowefę Kowalczuk.
I tak najpierw powstał film „Nie wolno się brzydko bawić”. Po kilku latach – powstała książka, która właśnie została wydana. Od 20 listopada rozpoczyna się cykl spotkań promocyjnych książki „Eeee… tam, takiego obozu nie było”.
-Na książkę czekaliśmy wiele lat, babcia Gienia, bo Genowefa Kowalczuk tak funkcjonuje w świadomości naszych uczniów i nauczycieli, niektórzy jeszcze ją pamiętają, to niezwykła osoba, której niezwykle na tym, żeby pamięć o obozie nie zginęła – mówi Bożena Bądzińska-Wosik – dyr. SP nr 81 w Łodzi. Książka będzie dostępna w niektórych łódzkich bibliotekach, w Szkole Podstawowej nr 81, a także podczas serii spotkań autorskich, które rozpoczynają się już 20 listopada.
Książka została współfinansowana z budżetu Miasta Łodzi, z konkursu tzw. „wkładów własnych”. […]
Foto: www.uml.lodz.pl/aktualnosci/
Harmonogram spotkań:
[Wszystkie adresy na terenie m, Łodzi]
20 listopada
godz. 10.15 – TEREN DAWNEGO OBOZU PRZY ULICY PRZEMYSŁOWEJ
obok Szkoły Podstawowej nr 81, ul. Emilii Plater 28/32
godz. 18.30 – BIBLIOTEKA SŁÓWKA, ul. Boya-Żeleńskiego 15
21 listopada
godz. 13.00 – DOM DZIENNEGO POBYTU, ul. Fabryczna 19
godz. 17 – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 81, ul. Emilii Plater 28/32
22 listopada
godz. 17 – UNIWERSYTET ŁÓDZKI, aula Wydziału Nauk o Wychowaniu, ul. Pomorska 46/48
29 listopada
godz. 17 – WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA, ul. Gdańska 100/102
11 grudnia
godz. 15 – KONFERENCJA #ROK RELACJI W EDUKACJI 2.0
Promocja książki połączona ze spotkaniem z autorką.
Szkoła Podstawowa nr 137, budynek B, ul. Olimpijska 9
godz. 18 – KINO CHARLIE, ul. Piotrkowska 203/205
promocja książki połączona z pokazem filmu w reż. Urszuli Sochackiej
Źródło: www.uml.lodz.pl/aktualnosci