Dzisiaj w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, już po raz siedemnasty organizowana przez tygodnik „Głos Nauczycielski”, odbyła się Gala Finałowa Konkursu Nauczyciel Roku 2018.
Jury konkursu, na czele którego stał prof. Stefan M. Kwiatkowski, przyznało ten tytuł Przemysławowi Staroniowi – nauczycielowi filozofii, etyki, wiedzy o kulturze i historii sztuki w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Sopocie.
Przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymały je: Magdalena Fortunka, pedagog z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku oraz Anita Plumińska-Mieloch, nauczycielka historii, dyrektor Zespołu Szkół w Luboniu.
Foto:www.tvn24.pl
Przemysław Staroń, po odebraniu nagrody, poprosił na scenę rodzinę oraz swojego partnera. – Bądźmy wszyscy dla siebie nauczycielami i uczniami. I to wtedy będzie miało sens – mówił.
Do tytułu Nauczyciela Roku 2018 nominowano 13 nauczycieli różnych przedmiotów i różnych typów szkół z całej Polski – lista nominowanych – TUTAJ
Więcej o Gali Finałowej Konkursu Nauczyciel Roku 2018 na stronie TVN24. Oto kilka wybranych fragmentów o Przemysławie Staroniu:
Staroń pracuje w szkole od dziewięciu lat, ale nauczać zaczął już w liceum. Jako nastolatek na prośbę swoich nauczycieli prowadził niektóre zajęcia, a na praktyki nauczycielskie zgłosił się na pierwszym roku studiów kulturoznawczych.
Po roku jego pracy w liceum podwoiła się liczba uczestników prowadzonych przez niego lekcji etyki. Dziś na te zajęcia chodzi 75 procent uczniów szkoły. Staroń zaznacza, że nie jest to konkurencja dla lekcji religii, podkreśla świetną współpracę z katechetą.
Nauczyciel Roku 2018 dwukrotnie przejął wychowawstwo w tak zwanych trudnych klasach, które miały słabe wyniki w nauce, a także największą absencję. Ostatecznie wszyscy uczniowie ukończyli naukę z wysokimi ocenami i zostali dopuszczeni do matury.
Uczniowie Staronia od roku szkolnego 2013/2014 do 2017/2018 zdobyli 27 tytułów w Olimpiadzie Filozoficznej, w tym trzy – laureatów i 24 – finalistów.
Staroń jest mówcą na wykładach TEDx, gdzie szkoli także innych nauczycieli. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, był gościem festiwalu Woodstock.
Został zaliczony przez Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych do stu osób, które przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce.
Cały materiał (wraz z fragmentami relacji wideo), zatytułowany: „‚ Zamiast tracić czas, by walczyć ze złem, trzeba robić dobro’. Wybrano Nauczyciela Roku 2018″ – TUTAJ