Powstała niedawno Fundacja „Błękitnia” przystąpiła do realizacji swego pierwszego projektu, który nazwany został „Żywiołowe Ekoskwerki”. Jest on skierowany głównie do osób starszych, ale także do ich rodzin, ich sąsiadów i znajomych, zamieszkujących północny fragment „Starego Polesia” czyli rejon ulic: Legionów, Cmentarnej, Mielczarskiego, Gdańskiej, Św. Jerzego, Pogonowskiego, Żeligowskiego i Żeromskiego.
W tej okolicy brakuje terenów zielonych, gdzie ludzie mogliby wspólnie spędzać czas. Tworzone w ramach projektu Ekoskwerki mają więc pełnić rolę „ławeczki”, na której można przysiąść w niedużej odległości od domu i porozmawiać z kimś znajomym, lub dopiero poznanym.
Głównym celem projektu jest wspólne przekształcenie w twórczy sposób czterech wybranych, „zapomnianych” i niewykorzystywanych przez beneficjentów miejsc w ekoskwerki i zniwelowanie procesu degradacji tych obszarów oraz zwrócenie uwagi na możliwość wtórnego i utylitarnego wykorzystania odpadów. Wspólne tworzenie skwerków daje możliwość współuczestniczenia w
Każdy ekoskwerek będzie nawiązywał do jednego z czterech żywiołów: Ziemi, Ognia, Wody i Powietrza.
Skwerek I – „Ziemia” Na skwerku poświęconym temu żywiołowi stworzone zostaną gazony i klomby ze starych opon, butelek plastikowych, itp., w których mieszkańcy zasadzą jednoroczne rośliny (kwiaty i zioła) oraz kwiaty cebulowe i byliny. Powstaną ławeczki-siedziska z przedmiotów recyklingowych oraz utworzone zostanie miejsce do dokarmienia bezdomnych kotów, karmnik dla ptaków oraz domek dla owadów. Powstanie mural z szablonów ukazujący człowieka będącego częścią świata przyrody.
Skwerek II – „Ogień”
Tutaj powstaną ławeczki-siedziska z przedmiotów recyklingowych oraz utworzone zostanie miejsce do bezpiecznego grillowania, wyłożone cegłami porozbiórkowymi lub kamieniami z wkomponowaną mozaiką ukazującą potęgę ognia. Zostaną zasadzone jednoroczne rośliny (kwiaty i zioła) oraz kwiaty cebulowe i byliny. Powstaną lampiony.
Skwerek III – „Woda”
Na skwerku poświęconym temu żywiołowi utworzona zostanie minisadzawka gromadząca deszczówkę, która jednocześnie będzie poidełkiem dla ptaków. Na skwerku powstanie mural-szablon o tematyce wody. Powstaną ławeczki-siedziska z przedmiotów recyklingowych oraz zostaną zasadzone jednoroczne rośliny (kwiaty i zioła) oraz kwiaty cebulowe i byliny.
Skwerek IV – „Powietrze”
Tutaj stawione zostaną samodzielnie skonstruowane wiatraki i wiatraczki, dzwonki oraz klekotki z przedmiotów recyklingowych. Powstaną ławeczki-siedziska z przedmiotów „z odzysku” oraz będą także zasadzone jednoroczne rośliny (kwiaty i zioła) oraz kwiaty cebulowe i byliny.
W ramach projektu od 1 czerwca – aż do 9 sierpnia odbędą się spotkania z mieszkańcami w lokalu Fundacji przy ul. Św. Jerzego 10/12 i zostaną przeprowadzone prace porządkowe. Finałem tych prac na każdym z czterech skwerków będą, trwające po dwa dni, wspólne działania, podczas których budowana będzie infrastruktura i sadzone rośliny ozdobne.
Projekt „Żywiołowe Ekoskwerki” jest spójny z projektem Fundacji Etnoinspiracje „Festiwal Żywiołów Polesie. Powstałe w wyniku realizacji projektu Fundacji „Błękitnia” „ekoskwerki” staną się miejscem, w których „Etnoinspiracje” przeprowadzą warsztaty rękodzielnicze i artystyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat, zamieszkujących „Stare Polesie”.
Przyjmowanie zgłoszeń – do 26 czerwca: fundacja.blekitnia@gmail.com
Kama Krawczyk, Prezes Fundacji Błękitnia – tel. 694 222 007
Działanie dofinansowane jest z wykorzystaniem środków Programu Animacji Społecznej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego „Pomoc Techniczna 2007 – 2013”.
Na podstawie materiałów nadesłanych z Fundacji „Błękitnia”
opracował Włodzisław Kuzitowicz