Foto: www.gov.pl/web/edukacja/

 

Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej (Nowa Lwica)

 

 

Oto fragmenty tekstu zamieszczonego dzisiaj (29 sierpnia 2024 r.) na „Portalu Samorządowym – Portalu dla Edukacji:

 

 

Psycholog szkolny nie będzie już nauczycielem na zastępstwo. Nowe standardy już od września

 

W obliczu pogłębiającego się kryzysu zdrowia psychicznego dzieci oraz niedoboru psychologów szkolnych MEN planuje wprowadzenie programu wsparcia rówieśniczego i nowych rozwiązań dla psychologów. Jednym z nich jest ograniczenie obowiązków niezwiązanych bezpośrednio z pracą psychologiczną.

 

>W 308 gminach w Polsce nie ma ani jednego psychologa szkolnego.

 

>- Jeszcze czekamy na ustawę o zawodzie psychologa, ale od września będą obwiązywały wstępne wytyczne do standardów pracy psychologów. Wypracowaliśmy pewne standardy i myślę, że na początku września one trafią do szkół – mówi Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej (MEN), w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl.

 

>- Chodzi o to, żeby psycholog rzeczywiście mógł pracować, żeby nie nadużywać, nie obarczać go zobowiązaniami, które nie są bezpośrednio związane właśnie ze wsparciem psychologicznym – uważa.

 

[…]

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad dalszymi rozwiązaniami, które mają na celu zwiększenie liczby psychologów w szkołach. Piechna-Więckiewicz podkreśla, że kluczowym elementem reformy jest umożliwienie psychologom nabywania przygotowania pedagogicznego już w trakcie studiów, co pozwoli im podjąć pracę w szkołach zaraz po ich ukończeniu. […]

 

W ministerstwie trwają też prace nad poprawą warunków pracy psychologów w szkołach, co ma na celu zmniejszenie obciążenia obowiązkami niezwiązanymi bezpośrednio ze wsparciem psychologicznym. Ministerstwo pracuje nad nowymi rozporządzeniami, które mają umożliwić psychologom skupienie się na swojej głównej roli – pomaganiu uczniom w ich problemach.

 

Jeszcze czekamy na ustawę o zawodzie psychologa, ale od września będą obwiązywały wstępne wytyczne do standardów pracy psychologów. Wypracowaliśmy pewne standardy i myślę, że na początku września one trafią do szkół. To jest o tyle ważne, że to kwestia po prostu dobrych warunków pracy psychologów i jeden z warunków tego, iż psycholodzy będą chcieli podejmować pracę w polskich szkołach – podkreśla podsekretarz stanu w MEN.

 

Ministerstwo zdaje również sobie sprawę z tego, że psychologowie szkolni są przeciążeni zadaniami niezwiązanymi bezpośrednio ze wsparciem psychologicznym. Dlatego jednym z rozważanych rozwiązań jest ograniczenie ich udziału w zajęciach zastępczych na rzecz większego zaangażowania w pracę z uczniami. […]

 

 

 

Cały tekst „Psycholog szkolny nie będzie już nauczycielem na zastępstwo. Nowe standardy już od września” 

–  TUTAJ

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja

 



Zostaw odpowiedź