Od kilku lat Samorząd Województwa Łódzkiego realizuje nowatorski w skali kraju program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym wśród dzieci i młodzieży.

 

Program ten przynosi wymierne efekty, dlatego także w tym roku będzie realizowany. Do tej pory adresowany był do dzieci w wieku 11-13 lat z terenu województwa. W 2014 roku, wychodząc naprzeciw potrzebom zdrowotnym mieszkańców województwa, rozszerzyliśmy grupę adresatów o młodzież w wieku 14-17 lat – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

 

W latach 2010-2013 przebadano ogółem 1.551 dzieci za łączną kwotę 207.910 zł. U 708 osób stwierdzono wskazania do udziału w warsztatach terapeutycznych, natomiast u 330 osób zaobserwowano konieczność dalszej diagnostyki lub leczenia. Przeprowadzono 36 cykli zajęć warsztatowych, w których wzięło udział 333 dzieci. W 2014 r. na program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym wśród dzieci i młodzieży Samorząd Województwa Łódzkiego przekazuje 100 tys. zł.

 

Program powstał we współpracy Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego z Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży – dr hab. n. med. prof. nadzw. Agnieszką Gmitrowicz.

 

 

Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby młodych ludzi borykających się z różnymi zaburzeniami emocjonalnymi, które utrudniają im funkcjonowanie w społeczeństwie. Często ich problemy są niedostrzegane, nierozumiane lub błędnie interpretowane zarówno przez rodziców, nauczycieli jak i rówieśników – mówi prof. Agnieszka Gmitrowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. […]

 

 

Program składa się z dwóch części. W ramach pierwszej przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, mający na celu wychwycenie u dzieci cech predysponujących do wystąpienia zaburzeń depresyjnych. Osoby, które wzięły udział w I etapie w przypadku wskazań mogą skorzystać z organizowanych warsztatów terapeutycznych. Zajęcia warsztatowe poruszają zagadnienia z takich obszarów jak: trening umiejętności społecznych, nazywanie i wyrażanie uczuć, techniki radzenia sobie ze stresem oraz negatywnymi emocjami.

 

Cieszymy się, że prowadzone przez nas warsztaty przynoszą wymierne efekty. Wiemy, że po nich dzieci radzą sobie lepiej z emocjami, wyrażaniem swoich potrzeb, adaptowaniem do trudnych warunków – podkreśla Katarzyna Pycio z poradni „Psyche”, jedna z realizatorek programu.

 

 

Cała informacja pt. „Depresja dotyka coraz młodszych”  TUTAJ

 

 

Źródło: www.lodzkie.pl

 

 

Zobacz także w programie informacyjnym „WYDARZENIA” TV TOYA

 

 

 

 

 



Komentarze niedostępne