Dzisiaj na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Łodzi zamieszczono informację, zatytułowaną „Przymiarki do reformy oświaty w Łodzi”. Znajdziemy tam potwierdzenie „przecieków”, opublikowanych 28 grudnia w łódzkim dodatku „Gazety Wyborczej” pod przesądzającym o wszystkim tytule „Reforma edukacji. Dziewięć gimnazjów w Łodzi przestanie istnieć”. Oto oficjalna wersja władz miasta tego co może stać się w łódzkiej oświacie:

 

Wiceprezydent Tomasz Trela przedstawił projekt planu dostosowania sieci łódzkich szkół do nowego systemu szkolnego. 9 stycznia rozpoczną się pięciodniowe konsultacje społeczne z łodzianami, dotyczące sieci szkół w naszym mieście*. Łódź będzie pierwszym miastem, które odwoła się w tej sprawie do opinii mieszkańców.

 

tomasz-trela-konfa-fot-konrad-ciezki

Foto:www.google.pl

Tomasz Trela

 

Do 17 lutego władze Łodzi muszą przedstawić informację o proponowanej organizacji placówek łódzkiemu kuratorowi oświaty. Dlatego od września działał w UMŁ zespół, który przygotował dwie wersje reorganizacji oświaty w Łodzi, zgodnie z projektem ustawy rządowej.

 

Mamy wybrane dwa warianty reformy edukacji w Łodzi, które przedstawimy podczas konsultacji. Pierwszy dotyczy 36 wygaszeń szkół gimnazjalnych, czyli po 3 latach takie gimnazja byłoby zlikwidowane, a te które działają w zespołach szkół włączone do szkół podstawowych. Wariant drugi dotyczy wygaszenia 9 gimnazjów, reszta byłaby włączona w różnych konfiguracjach do szkół podstawowych – poinformował wiceprezydent Tomasz Trela, dodając, ze zależy mu na opinii środowisk oświatowych, nauczycieli i rodziców.

 

W ślad za reformą w Łodzi zmienią się rejony szkół podstawowych. Dziś istnieje 86 szkół podstawowych. Władze Łodzi chcą powołać 3 nowe podstawówki – przy ul. Dubois, Janosika i Czajkowskiego, co również będzie to konsultowane z mieszkańcami.

Ponieważ część budynków po gimnazjach pozostanie wolna, istnieje taka możliwość, żeby do niektórych z nich przeprowadziły się licea. – Zaproponujemy 4 liceom ogólnokształcącym możliwość zmiany lokalizacji. To nie jest wariant ostateczny, chcemy poddać go pod rozwagę i szeroką dyskusję. Chodzi o VI LO, VIII LO, XII LO, XX LO – powiedział wiceprezydent.

 

Już wiadomo, że w niektórych spośród 86 szkół podstawowych nie będzie warunków, by usytuować tam klasy siódme i ósme. W 19 przypadkach zastosowany zostanie zatem wariant łączenia szkół podstawowych i gimnazjalnych.

 

Koszty reformy w okresie 5 lat wyniosą od 60 do 80 mln zł. O zwrot tych pieniędzy miasto będzie wnioskować do Ministerstwa Edukacji lub Ministerstwa Finansów, ponieważ zgodnie z zapowiedziami rządu, to nie samorządy będą ponosić koszty reformy.

 

Jak podkreśla wiceprezydent, oczywiście należy się liczyć z koniecznością redukcji etatów, która będzie dotyczyć zarówno etatów pedagogicznych jak i niepedagogicznych. Jednocześnie w szkołach podstawowych pojawią się potrzeby zatrudnienia nauczycieli, ale o tym decydować dyrektorzy poszczególnych placówek.

 

 

Źródło: www.uml.lodz.pl

 

*Szczegółowy harmonogram konsultacji magistrat ogłosi jutro lub w środę.

 

 

Zobacz także:

 

„Dziennik Łódzki”  –  Likwidacja gimnazjów w Łodzi. Ruszają konsultacje z mieszkańcami miasta

 

TV TOYA – Aktualności    –   Likwidacja przez konsultacje



Zostaw odpowiedź