24 października 2018 r. w warszawskim Domu Technika przy ul.Czackiego odbyła się konferencja nt. „Kształcenie zawodowe w czasach zaborów i w XX-leciu Polski Niepodległej”. Jej organizatorem był Ośrodek Rozwoju Edukacji, a uczestnikami dyrektorzy i nauczyciele szkół z całej Polski, które mają tradycję kształcenia zawodowego, sięgającą przełomu XIX i XX wieku,a także liczni kuratorzy oświaty.

 

Foto:www.cez.lodz.pl

 

Gmach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 (aktualnie CKZiU) w Łodzi w dniach 145 rocznicy powstania szkoły.

 

Jedną z osób, które wystąpiły na tej konferencji (patrz PROGRAM) była Teresa Łęcka – dyrektorka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi, które działa w historycznej siedzibie byłego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19

 

Foto:www.cez.lodz.pl

 

 

Wygłosiła ona wykład, zatytułowany „Kształcenie zawodowe włókienników w okresie XX-lecia międzywojennego”, w którym zaprezentowała historię szkoły z tamtego okresu, jej zakres edukacyjny, wyposażenie techniczno-technologiczne, palny nauczania, statystykę w zakresie ilości i pochodzenia społecznego uczniów. Przybliżyła także sylwetkę ówczesnego dyrektora – Adama Trojanowskiego.

 

Foto:www.cez.lodz.pl

 

Siedziba dzisiejszego CKZiU w Łodzi w początkach XX wieku.

 

Informacje te spotkały się z zainteresowaniem uczestników konferencji. Szczególny podziw wzbudziły te fragmenty wykładu, które prezentowały organizację szkoły w tym trudnym okresie bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości i odbudowywania kraju po zniszczeniach I Wojny Światowej.

 

 

Na podstawie tekstu i zdjęć
zamieszczonych na stronie www.cez.lodz.pl
informację zredagował Włodzisław Kuzitowicz



Zostaw odpowiedź