„Dziennikowi Łódzkiemu”, a konkretnie jego redaktorowi Maciejowi Kałachowi zawdzięczamy informację o zapewne nieznanej powszechnie aktywności uczennic i uczniów II LO im. G. Narutowicza w Łodzi. Można się o tym dowiedzieć z jego najnowszej publikacji, zatytułowanej „Testowali swój japoński w Osace. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi ugoszczeni w szkole w Kwansei Gakuin”. Oto kilka fragmentów i dwa zdjęcia (z zamieszczonej tak galerii), oraz link do źródła:

 

Foto: www.dzienniklodzki.pl

 

Wyprawa reprezentacji II LO do Japonii trwała od 26 listopada do 5 grudnia

 

[…] To, że przed wejściem do domu Japończyka należy zdjąć buty, jest wiedzą raczej powszechną. – Ale dowiedzieliśmy się np. o przesądzie, według którego pojawienie się żółtego pociągu technicznego na peronie przynosi szczęście i trzeba koniecznie zrobić sobie z nim zdjęcieopowiada Nikodem Złociak, uczeń klasy II A. On i jego 11 koleżanek z „Dwójki” – razem z dwójką opiekunów – to uczestnicy wyprawy do Japonii, która trwała od 26 listopada do 5 grudnia. Grupę z II LO gościła szkoła Senri and Osaka International Schools of Kwansei Gakuin. To kompleks edukacyjny, będący odpowiednikiem ogólniaka z gimnazjum, nastawiony m.in. na przyjmowanie młodzieży, która część edukacji zdobyła poza ojczyzną. Stąd powszechna wśród uczniów i nauczycieli Kwansei Gakuin znajomość języka angielskiego.

 

Jednak łodzianie przyjechali do Osaki m.in. poprawiać swoją znajomość japońskiego. Nieobowiązkowe lektoraty z tego języka w „Dwójce” to już ponad 20-letnia tradycja – w każdym roku szkolnym prowadzi je inny nauczyciel przybyły z Japonii. Obecnie przebywająca w Łodzi lektorka przed wyjazdem reprezentacji II LO przeszkoliła jej członków z zakresie kulturowych zachowań Japończyków: przypomniała o zwyczaju zdejmowaniu butów, ale także pokazała, w jaki sposób się kłaniać oraz jak spożywać posiłki.[..]

 

Foto: www.dzienniklodzki.pl

 

Mogłyby tam pozostać?

 

Drugim nauczycielem tej szkoły, który towarzyszył młodzieży w wyprawie do Japonii, jest anglistka Ewa Fedorowicz. Obaj pedagodzy koordynują teraz zbieranie uczniowskich wspomnień z wyprawy, które – spisane – złożą się na publikację wydaną w stulecie polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Uzupełnią ją m.in. sylwetki japońskich lektorów nauczających dotąd w II LO.

 

 

W marcu 2018 r. w Łodzi przebywała delegacja 16 uczniów i 2 nauczycieli z Kwansei Gakuin. Współpraca II LO ze szkołą w Osace będzie kontynuowania.

 

 

Cały artykuł „Testowali swój japoński w Osace. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi ugoszczeni w szkole w Kwansei Gakuin”    –    TUTAJ

 

 

Źródło: www.dzienniklodzki.pl

 



Zostaw odpowiedź