Urszula Mirowska-Łoskot jest autorką artykułu w DGP,  zatytułowanego „Koniec z masowym kształceniem nauczycieli”. Informuje w nim o kolejnej inicjatywie Jarosława Gowina – Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który po tym jak na zakończonym w ub. tygodniu Narodowym Kongresie Nauki ogłosił projekt nowej ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zabrał się za reformowanie systemu kształcenia nauczycieli. Jak twierdzi autorka – „W resorcie trwają prace nad nowym systemem kształcenia nauczycieli. MNiSW opracowuje go wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej i zewnętrznymi ekspertami”. Oto fragment tej publikacji:

 

Po pierwsze, Jarosławowi Gowinowi nie podoba się to, że tak dużo uczelni oferuje studia dla przyszłych pedagogów oraz że wybiera je tak wielu maturzystów. – Bezsensowne jest uruchamianie np. kolejnych pedagogik. Liczba uczelni, które prowadzą ten kierunek studiów jest i tak za duża. To nie oznacza, że nie będziemy w przyszłości potrzebować pedagogów. Ani też, że skoro ktoś ma pasję, aby uczyć, to nie powinien iść na takie studia. Ale nie powinny mieć one charakteru tak masowego, jak obecnie – przyznał Gowin w wywiadzie dla DGP.

 

Jednym z najbardziej rewolucyjnych pomysłów wicepremiera-ministra jest ograniczenie liczby uczelni kształcących pedagogów i nauczycieli:

 

Studia nauczycielskie powinny prowadzić tylko najlepsze placówki w Polsce – uważa. W jego ocenie ta możliwość powinna dotyczyć tylko uczelni akademickich i pedagogicznych.

 

Cały artykuł „Koniec z masowym kształceniem nauczycieli”   –   TUTAJ

 

Źródło: www.serwisy.gazetaprawna.pl

 

 

Artykuł ten cytuje także portal oswiata.abc.com, dołączając do tej informacji opinię prof. Romana Dolaty z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego:

 

Jego zdaniem należy przede wszystkim pomyśleć o mechanizmach, które pozwolą poprawić jego jakość. – W mojej ocenie lepiej byłoby wypracować mechanizmy akredytacji, które pozwolą lepiej ocenić uczelnie obecnie kształcące pedagogów. Nad specjalnym systemem akredytacji studiów nauczycielskich mogłaby pomyśleć np. Polska Komisja Akredytacyjna – tłumaczy prof. Dolata.

 

Cała informacja „Minister nauki chce zmienić kształcenie pedagogów”   –   TUTAJ

 

Źródło: www.oswiata.abc.com.pl



Zostaw odpowiedź