Za 14 dni (w tym jest 6 dni świątecznej przerwy) mają rozpocząć się – według ciągle obowiązującego kalendarza roku szkolnego 2019/2020 – egzaminy ósmoklasisty. Sprawdziliśmy – do tej pory na stronie MEN nie zamieszczoni żadnej informacji o jakichkolwiek zmianach.

 

Postanowiliśmy przypomnieć kolejne fazy „grania” przez MEN na emocjach uczniów i ich rodziców.

 

Wszystko zaczęło się od rozporządzenia z 11 marca „w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID–19”, w którym ogłoszono zawieszenie na 14 ni zajęć w szkołach i przedszkolach na terenie całego kraju – w okresie od 12 do 25 marca.

 

Ale po kilkunastu dniach – 20 marca – opublikowano kolejne rozporządzenie, nowelizujące tramto rozporządzenie z 11 marca. Ten nowy akt prawny wydłużył okres zawieszenia zajęć w szkołach i przedszkolach do 10 kwietnia 2020 r.

 

Jednocześnie na podstawie wcześniejszych regulacji, od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach miała trwać wiosenna przerwa świąteczna.

 

Ciekawostką jest komunikat, zamieszczony 1 kwietnia, w którym ministerstwo przypomniało, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna, informując jednocześnie, że w czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów. Tą ciekawostką jest niejasny status wtorku – 14 kwietnia’ nie wyjaśniono, czy i wtedy nie będzie obowiązku prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość… [Źródło:www.gov.pl/web/edukacja]

 

X            X           X

 

Jak już to napisaliśmy – dokładnie za dwa tygodnie – egzaminem z j. polskiego – powinien rozpocząć się egzamin ósmoklasisty. Na kolejne dni zaplanowano egzaminy z matematyki i języka obcego.

 

Mimo mnożących się apeli, protestów i ogłaszanych stanowisk płynących z wwielu środowisk, a także licznych autorytetów (w tym KNP PAN) – do dzisiaj – za wyjątkiem enigmatycznej wypowiedzi dyrektora CKE Marcina Smolika – nikt z ministerstwa edukacji nie poinformował uczniów klas ósmych, ich nauczycieli, dyrektorów tych szkół oraz zestresowanych rodziców o tym, czy Święta Wielkanocne będą przeżywane w atmosferze narastającego niepokoju o najbliższą przyszłość, czy też o innych – racjonalnych – sposobach rozwiązania problemu zakończenia ośmiu lat nauki i form rekrutacji do szkół średnich.

 

Oto fragment tej wypowiedź dyrektora CKE:

 

Jeżeli będzie wola zmiany organizacji roku szkolnego – np. rok szkolny zostanie przedłużony do końca lipca, to egzamin może odbyć się pod koniec maja albo w czerwcu – zastrzegł szef CKE. [Źródło: RMF24.pl/]

 

Najnowszą informacją w tej sprawie jest dzisiejsza wypowiedź Prezydenta Andrzeja Dudy, w którego zakresie uprawnień nie ma obszaru edukacji:

 

Andrzej Duda został zapytany o termin egzaminów ósmoklasistów, które powinny odbyć się od 21 do 23 kwietnia, ale też o egzaminy maturalne, które zaplanowane są w maju. Prezydent powiedział, że obecnie trwają konsultacje i ma nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu zostaną przedstawione ostateczne decyzje w tej kwestii.” [Źródlo: www.wiadomosci.gazeta.pl]

 



Zostaw odpowiedź