Foto: www.facebook.com/instytut.polityczny
Wczoraj, w Sali Kolumnowej Sejmu, z inicjatywy Polskiego Stronnictwa Ludowego odbyła się konferencja, której tematem była zapowiedziana przez PiS reforma szkolnictwa i kontrpropozycje zmian w edukacji.
Foto:www.facebook.com/instytut.polityczny
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawi jej uczestnikom takie oto pomysły na zmiany, jakie powinno się przeprowadzić w szkołach, zamiast rujnowania istniejącego systemu:
Ciepły posiłek w szkole dla każdego ucznia niezależnie od sytuacji materialnej, ograniczenie liczebności klas do max. 20 osób, 5 godzin języka angielskiego w tygodniu już od pierwszej klasy oraz podniesienie wydatków na edukację do 6% PKB .
Oto obszerne fragmenty relacji, jaką o tym wydarzeniu zamieszczono na oficjalnej stronie PSL:
– To nie czas na rewolucję w szkolnictwie. Potrzebujemy przemyślanych decyzji, które pozwolą na skok jakościowy w polskiej szkole. Partia rządząca nie może być głucha na głos rodziców, nauczycieli i samorządowców. Wspólnie możemy zatrzymać złą zmianę w edukacji – mówił prezes PSL Kosiniak-Kamysz otwierając Konferencję Edukacyjną w Sejmie. PSL zorganizowało ją wspólnie z Instytutem Politycznym im. Macieja Rataja i samorządowcami. Gościem specjalnym był prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
6% PKB na edukację
Lider ludowców przedstawił propozycje zmian w szkolnictwie przygotowane przez ekspertów PSL. Co proponują Ludowcy? Wprowadzenie do szkół minimum jednego ciepłego posiłku dla uczniów, niezależnie od sytuacji materialnej ich rodziców. Chcieliby też ograniczyć liczebność uczniów do max. 25 osób w klasie od 2017 roku. Docelowo limit ten powinien wynosił według PSL max. 20. uczniów w 2020 roku.
Kosiniak-Kamysz przedstawił także mapę drogową zwiększania nakładów na edukację. Według niego powinny one wzrosnąć do 6% PKB najpóźniej w 2020 roku. Obecnie wynoszą 4,8% PKB (łącznie wydatki publiczne i prywatne).[…]
Zawodówka – to brzmi dumnie
Zmiany mają dotyczyć także szkolnictwa zawodowego. – Wykorzystajmy środki z Unii Europejskiej do odtworzenia szkół i warsztatów we współpracy z przedsiębiorcami i z dofinansowaniem dla przedsiębiorców – apelował Kosiniak-Kamysz. Według niego zajęcia w szkołach zawodowych powinny się odbywać w systemie dualnym: 2 dni nauki i 3 dni płatnych zajęć praktycznych.[…]
NIE dla likwidacji gimnazjów
Uczestnicy konferencji zgodnie skrytykowali rządowe propozycje likwidacji gimnazjów. – W propozycji Ministerstwa Edukacji Narodowej nie widać żadnego naukowego argumentu. Nasi uczniowie odnoszą doskonałe wyniki na poziomie międzynarodowym. To zmiana tylko dla zmiany, sentyment osób które chcą wrócić do systemu istniejącego w PRL. Jakby nie dostrzegały, że czasy się zmieniły – ocenił Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Rząd do tej pory nie przedstawił żadnych szczegółów swojego programu. Pewna jest tylko likwidacja gimnazjów. Pociągnie to za sobą likwidację tysięcy etatów. Pracę stracą nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy administracji. Nikt nie może mieć pewności, że znajdzie zatrudnienie w innych placówkach oświatowych.[…]
Pełny tekst informacji o konferencji – TUTAJ
Źródło: www.psl.pl
Komentarz: Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w konferencji tej nie uczestniczyła minister edukacji, ani nikt z kierownictwa MEN. [WK]