Foto:www.men.gov.pl
Śpieszymy poinformować o jeszcze „gorącym” komunikacie, jaki dziś rano pojawił się na stronie MEN, opatrzony tytułem: „Finansowanie szkolnictwa zawodowego – konferencja z udziałem wiceminister Marzeny Machałek”. Oto jego, co bardziej charakterystyczne, fragmenty:
[…] Marzena Machałek* Sekretarz Stanu w MEN uczestniczyła wczoraj, 5 czerwca w konferencji pn. „Młodzież-Szanse-Rozwój. Nowe szkolnictwo zawodowego dla nowoczesnej gospodarki”, która poświęcona była wsparciu szkolnictwa zawodowego ze środków europejskich.
Podczas spotkania w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze, wiceminister edukacji zachęcała dolnośląskich samorządowców, przedstawicieli specjalnych stref ekonomicznych oraz środowiska oświatowego do pełniejszego wykorzystywania dostępnych środków finansowych na rozwój szkolnictwa zawodowego.
– W regionalnych programach operacyjnych na edukację mamy 900 mln zł, w tym 250 mln na kształcenie zawodowe. To ogromne pieniądze. Na samym Dolnym Śląsku jest do wykorzystania jeszcze prawie 200 mln zł – powiedziała Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN. […]
Podczas konferencji omówiono m.in. podział środków finansowanych w działaniach MEN dostępnych w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój oraz w Regionalnych Programach Operacyjnych. Przedstawiono również projekty z zakresu modernizacji kształcenia zawodowego i doradztwa edukacyjno-zawodowego, realizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Rozmawiano także na temat mobilności i partnerstwa dla rozwoju kształcenia zawodowego w ramach programu Erasmus+.
Udział w poniedziałkowej konferencji wzięli pracownicy MEN odpowiedzialni za fundusze strukturalne i kształcenie zawodowe, a także Ośrodka Rozwoju Edukacji, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. […]
Cały komunikat – TUTAJ
Źródło: www.men.gov.pl
*Wiceminister Marzena Machałek nigdy nie miała nic wspólnego z kształceniem zawodowym – zobacz w Wikipedii
Komentarz redakcji:
Od wielu miesięcy obserwujemy pozorowanie „energicznych” działań, których założonym celem jest wzmocnienie zawodowej ścieżko edukacyjnej. Jak dotąd, nie licząc zmiany nazwy zasadniczych szkół zawodowych na szkoły branżowe i powtarzaniu jak mantry deklaracji o preferowaniu – skądinąd efektywnego – modelu kształcenia dualnego, nie widać istotnych decyzji i działań rządu.I tym razem cała konferencja sprowadziła się do namawiania samorządów, aby te skonsumowały środki z funduszy znienawidzonej przez rząd Unii Europejskiej.
A powinny to być realne działania na płaszczyźnie legislacyjnej i budżetowej, które dokonają rzeczywistego przełomu w mechanizmach motywujących pracodawców do partycypowania w tej edukacji oraz uczniów i ich rodziców do wyboru takiej właśnie ścieżki kariery zawodowej.
Od dawna wiadomo, ze herbata nie staje się słodsza wyłącznie od mieszania łyżeczką w filiżance…[WK]