Oto trzy informacje o spotkaniu wiceministry Katarzyny Lubnauer z uczniami szkół ponadpodstawowych województwa łódzkiego. Jako pierwsza – oczywiście – ta oficjalna, ze strony MEN:
Okrągły Stół Uczniowski w Łodzi
W poniedziałek w XXVI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi odbyło się spotkanie uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa łódzkiego z Sekretarz Stanu Katarzyną Lubnauer. To drugi organizowany przez MEN Okrągły Stół Uczniowski.
Wiceminister Lubnauer w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę uczniów w projektowaniu zmian. – Nie da się zmieniać szkoły, jeżeli o zmiany nie pyta się ich głównych interesariuszy. Czyli uczniów – powiedziała.
Uczniowie przedstawili swoje uwagi i pomysły dotyczące zmian w oświacie. Młodzież pytała między innymi o plany zmiany podstawy programowej. Interesowało ich także wprowadzenie nowych technologii w szkołach.
Katarzyna Lubnauer mówiła o wprowadzonych w tym roku zmianach, uszczupleniu podstawy programowej, likwidacji przedmiotu HIT, zmianach w organizacji lekcji religii, nowych przedmiotach: edukacja zdrowotna i obywatelska. Powiedziała również o prowadzonych pracach nad profilem absolwenta, który będzie określał kompetencje, z którymi uczeń będzie kończył edukację szkolną. Obecnie trwają konsultacje na temat wstępnego profilu absolwenta i absolwentki. Profile te zostaną poddane szerokim konsultacjom, a przygotowane będą podstawą do opracowania zmian w edukacji, dzięki czemu będzie ona w większym stopniu odpowiadać na wyzwania XXI wieku.
Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/
x x x
A oto krótka notatka o tym wydarzeniu – nie z oficjalnej strony, a jedynie z fanpage ŁKO:
Mnóstwo pytań, poruszonych kwestii i problemów. Taki był dzisiejszy „Okrągły stół uczniowski” czyli debata wiceminister edukacji Katarzyny Lubnauer z uczniami szkół ponadpodstawowych z całego województwa łódzkiego. Wzięło w nim udział 120 młodych ludzi z 66. szkół. Młodzi ludzie podkreślali, że chcą rozmawiać, chcą mieć także wpływ na edukację, reformy i kształtowanie szkoły na miarę XXI wieku. Spotkanie odbyło się w XXVI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi’
Źródło: www.facebook.com/permalink.php?story_fbid
x x x
Więcej informacji tym spotkaniu można pozyskać ze strony łódzkiego dziennika „Express Ilustrowany”. Oto obszerne fragmenty tego tekstu:
Wiceminister edukacji w ogniu uczniowskich pytań – debata młodzieży z Katarzyną Lubnauer w XXVI LO w Łodzi
Oglądaj VIDEO i zdjęcia
Foto: Grzegorz Galasiński
Po co nam matura ustna i czy Wiedźmin wejdzie do kanonu lektur? Uczniowie szkół średnich z województwa łódzkiego wzięli w ogień pytań Katarzynę Lubnauer, wiceminister edukacji. Spotkanie „przy okrągłym stole” odbyło się w poniedziałek 21 października br. w XXVI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi i było drugim takim wydarzeniem w skali kraju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele zarówno liceów, jak i techników oraz szkół branżowych – łącznie 120 osób z 60 placówek. […]
Po co nam ustna matura i czy Wiedźmin wejdzie do kanonu lektur?
-Dlaczego egzaminy ustne na maturze są obowiązkowo objęte 30-procentowym progiem zaliczenia, skoro w większości nie liczą się w rekrutacji na studia?
-Skoro podstawa programowa została odchudzona, to dlaczego my tego nie odczuwamy?
-Czy pracując na profilem absolwenta MEN bierze pod uwagę rozwijanie umiejętności miękkich i w jaki sposób?
-Czy szkoła będzie uczyć autoprezentacji i wystąpień publicznych, retoryki?
-Co z psychologami w szkołach, którzy są, ale nie budzą zaufania uczniów, nie chcą się rozwijać, a bazują na wiedzy sprzed 10-20 lat?
-Czy zmieni się system oceniania?
-Czy brane są pod uwagę zmiany kanonu lektur, np. wprowadzenie do niego sagi o Wiedźminie Sapkowskiego?
-Czy będą zmiany w ustawie lex Kamilek w kontekście problemów z realizacją praktyk zawodowych przez uczniów techników i branżówek?
To tylko niektóre z pytań, jakie postawili uczniowie Katarzynie Lubnauer, wiceminister edukacji. Spotkanie „przy okrągłym stole” odbyło się w poniedziałek 21 października br. w XXVI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi i było drugim takim wydarzeniem w skali kraju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele szkół średnich z całego województwa łódzkiego. Reprezentowali zarówno licea, jak i technika oraz szkoły branżowe. Wszyscy byli zgodni co do jednego – spotkanie z osobą reprezentującą ministerstwo edukacji daje im nadzieję na to, że ich spostrzeżenia, pomysły, postulaty oraz poruszone przez nich tematy będą brane pod uwagę. Tak też deklarowała na początku spotkania minister Lubnauer.[..]
– To są rozmowy merytoryczne, choć pani minister nie do końca przechodzi do tematu – zauważa Oliwia Łubińska, maturzystka z I LO w Kutnie. – Bardzo często odpowiedzi na pytania są całkiem obiegowe, nie dochodzą do konkretnego wniosku. Ja np. przedstawiłam swoją propozycję wprowadzenia zajęć przywództwa w polskich szkołach, a otrzymałam odpowiedź na temat szczepionek i ich skuteczności, co nie do końca było odpowiedzią na moje pytanie. Niemniej uważam, że jest to pożyteczna obrada – możemy swojej opinie przedyskutować z innymi uczniami, przedstawić swoje chęci działania na rzecz zmian w polskim systemie edukacji. Uważam, że potrzebnych jest więcej zajęć, które stawiają na umiejętności miękkie, praktyczne, a nie teoretyczne. Zdobywanie ich polegałoby na działania wolontaryjnych i udzielaniu się w lokalnej społeczności. Warto odchudzić programy, co już jest przewidziane, ale dochodząc do głębi problemu, jakim jest nałożenie zbyt wielu przedmiotów na uczniów.
– Dla uczniów jest to spotkanie ważne, bo mogą bezpośrednio rozmawiać z panią minister, która ich postulaty przekaże dalej i liczą, że dotrą one do rządzących – mówi Magdalena Dudkiewicz, dyrektor XXVI LO. – Na co dzień skarżą się głównie na to, że mają dużo nauki, że nie wszystko przyda im się w przyszłości oraz na próg zdawalności 30 procent w przypadku przedmiotów dodatkowych.
Źródło: www.expressilustrowany.p