W miniony piątek i sobotę Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19. Świętował swe 145-lecie. Szkoła, której kontynuatorką jest obecny ZSP Nr 19 powstała w 1869 roku jako szkoła rzemieślnicza, która początkowo działała w gmachu obecnego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego przy Placu Wolności. Jej obecną siedzibą jest piękny budynek na skraju Parku Poniatowskiego, wybudowany za pieniądze fabrykantów Ludwika Geyera i Izraela Poznańskiego.
Szkoła wiele razy zmieniała nazwy, ale najważniejsze, że potrafiła również zmieniać ofertę. W latach 90. – w obliczu upadku wielu fabryk i związanego z nim kryzysu szkolnictwa zawodowego – z włókienniczej przeobraziła się w ogólnokształcącą. Dziś kształci informatyków, logistyków, spedytorów, fotografów, techników weterynarii, a nawet – jak za dawnych lat – kandydatów do pracy w firmach włókienniczych.
– W Łodzi jest wiele bardzo dobrych liceów. Ważne, by obok nich powstały równie dobre technika i szkoły zawodowe. Ich absolwenci są dziś potrzebni nie tylko łódzkiemu przemysłowi – powiedział podczas sobotniej uroczystości Łódzki Kurator Oświaty Jan Kamiński. Dodał, że trudno znaleźć szkołę lepiej wpisaną w dzieje Łodzi – która „tak ciekawie opowiada o historii naszego miasta i rysuje jego przyszłość”.
W jubileuszu szkoły – oprócz setek absolwentów – wzięli udział przedstawiciele władz województwa i Łodzi, parlamentarzyści, dyrektorzy łódzkich szkół i instytucji oświatowych oraz dawni nauczyciele.
– Jesteście dziedzicami wielkiej tradycji, którą pięknie kontynuujecie – zwróciła się do obecnych uczniów i nauczycieli ZSP nr 19 wojewoda Jolanta Chełmińska. Wojewoda podziękowała im za akcje charytatywne, obecność na niemal wszystkich uroczystościach państwowych i pielęgnowanie wartości związanych z patronem „dziewiętnastki” – Karolem Wojtyłą.
Dyrektor szkoły-jubilatki Teresa Łęcka odebrała wiele życzeń, wśród których często pojawiała się nadzieja na rychłe odremontowanie dostojnego budynku przy ulicy Żeromskiego w Łodzi.
Źródło: www.kuratorium.lodz.pl