Zainspirowani sobotnim postem Marzeny Żylińskiej na jej fesbukowym profilu:„Rozmawiałam ostatnio z kilkoma osobami ze szkół, które zamierzają przystąpić do naszego ruchu i usłyszałam, że pracują nad formalnościami. Dało mi to do myślenia, bo formalności u nas naprawdę niewiele. Może Wy robicie więcej niż trzeba?„, nawiązując do tytułu relacji z pierwszego spotkania Łódzkiego Regionalnego Klubu BsSz: „Razem Zmienimy Edukację”! Jest już nas dużo, a będzie coraz więcej…”, postanowiliśmy poinformować ewentualnych nowych „eduzmieniaczy” w jaki sposób można stać się członkiem tego – jak na razie elitarnego – ruchu, jakim są szkoły, skupione pod hasłem „Budzącej się Szkoły”.
Oto kolejne etapy tej procedury:
1. Przesłanie zgłoszenia szkoły (sygnowanego przez jej dyrektora) na adres: kontakt@budzacasieszkola.pl
2. „Odwrotną pocztą” zostanie przesłany arkusz autorefleksji, który należy przekazać tym nauczycielom, którzy chcą rozpocząć proces oddolnych zmian – niezależnie czy jest to większa czy mniejsza ich liczba. Mogą to być nawet dwie osoby.
Niezależnie od tego, ile to będzie osób – należy sformułować w tym arkuszu dwa, trzy lub cztery cele, jakie wyznaczają sobie zgłaszający się nauczyciele na najbliższy okres czasu.To mogą być nawet dwa lub trzy równoważniki zdań. (np.: rezygnacja ze skali ocen, praca metodą projektów), a następnie odesłać tak wypełniony arkusz autorefleksji.
3. Do arkusza autorefleksji należy dołączyć krótki film, nawet nagrany telefonem komórkowym. Ma to być rejestracja spotkania grupy nauczycieli, zainteresowanych wprowadzaniem oddolnych zmian, na którym mówią oni, dlaczego zdecydowali się wejść na drogę „oddolnych zmian”, jakie są ich motywy i co chcieliby zmieniać. Mogą to być ich marzenia, cele, obawy, ale także refleksje o ich dotychczas podejmowanych próbach zmian. Ten dłuższy lub krótszy film nie musi być w żaden sposób „obrobiony”.
Kiedy szkoła stanie się członkiem ruchu „Budzących się Szkół” – co jakiś czas (minimum 2 razy w roku) będzie trzeba przesłać krótką relację z tego, co się w tym czasie w obszarze zmian stało lub dzieje. Może to byś w formie relacji tekstowej, ale może nią być także forma kolejnego filmu.Chodzi o to, aby wiadomo było, że proces zmian w szkole się toczy i którą z inspiracji liderów Ruchu szkoła podjęła..
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:
http://www.budzacasieszkola.pl/dolacz-do-nas/szkola-w-drodze-jak-przystapic-do-inicjatywy-budzacych-sie-szkol/