maj
12
Nieco ponad dwa tygodnie pozostały do rozpoczęcia światowego finału konkursu Odyseja Umysłu w USA. W tym roku aż trzy drużyny z Łodzi będą reprezentować w nim Polskę. Wszyscy są uczniami ZSS STO. Razem z innymi łódzkimi Odyseuszami spotkali się w sobotę na I Festiwalu Kreatywności w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. […]
Foto: www.kuratorium.lodz.pl
– Wszystko co tu dziś państwo zobaczycie, scenografia, stroje, rekwizyty i oczywiście treść spektakli, dzieciaki wypracowały całkowicie samodzielnie – powiedziała podczas otwarcia festiwalu Magdalena Sapela, trenerka Odyseuszy z SP nr 120, którzy w krajowym finale zajęli 2 miejsce i w kwietniu reprezentowali Polskę na EuroFestiwalu na Słowacji.
Podopieczni pani Magdy mieli za zadanie stworzyć strukturę z drewna balsa i kleju, tak, aby utrzymała jak największy ciężar. Nazwali ją łakociem mocy i testowali jego wytrzymałość na kilokalorie (odważniki sportowe). Wszystko po to, aby uniknąć „szpinakowej zagłady”. W sobotę pojedyncza konstrukcja o wadze niespełna 18 g wytrzymała ciężar blisko 160 kg, co oznaczało dla mieszkańców cukierkowej krainy 160 lat wolności od przymusu jedzenia nielubianej potrawy.
Foto: www.kuratorium.lodz.pl
Jedna z trzech zwycięskich drużyn z Zespołu Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego przeniosła uczestników festiwalu do fikcyjnej krainy, w której kariera polityczna ziemniaka została zagrożona przez przeciwników politycznych – podstępne buraki. Dowcipna walka o „szlachectwo na talerzu” rozegrana została w scenerii dworu królewskiego wykonanego z makulatury, toreb foliowych i płyt CD.
Podczas festiwalu zaprezentowały się także SP nr 3, SP nr 33, SP „Kornelówka”, TO Edukacja oraz Przedszkole nr 229 i Przedszkole nr 163 w Łodzi. Występy łączyły dwie cechy – nieprzeciętna kreatywność i umiejętność doskonałej współpracy w grupie.
Wszyscy uczestnicy imprezy mogli przetestować swoją fantazję na warsztatach „kreatywnej kreacji”, podczas których należało z dostępnych materiałów (makulatury, folii, starych gazet) zaprojektować strój dla wybranej postaci. – Będę złym Kopciuszkiem, który nie chce za wszystkich sprzątać i dlatego się buntuje i ucieka – opowiadała Maja Twardowska z SP 33, podczas gdy drużyna: Julia Jajczak i Julia Rochmińska z klasy szóstej oraz Marcin Wiśniewski z klasy trzeciej, upinali na niej suknię z folii bąbelkowej i makulatury.
Foto: www.kuratorium.lodz.pl
W zabawę chętnie angażowali się też rodzice pomysłowych uczniów. – Najpierw modelem miał być syn, ale później powiedział, że woli tworzyć. Wybrał rolę kreatora, więc padło na mnie – opowiadała pani Iwona Kowalska, mama Marianny i Wiktora, cierpliwie znosząc przymiarki maski i montaż dużych, plastikowych, gackowych uszu. – Ja bardzo lubię Batmana – tłumaczył Wiktor. – Więc ja wymyśliłam, że mama będzie nietoperzem – dodała jego starsza siostra Marysia. W tworzeniu kreacji rodzeństwu pomagała Emilka, koleżanka Wiktora z Przedszkola nr 163 i Kuba, uczeń ZSS STO.
Stroje powstałe na warsztatach zostały, razem z kostiumami Odyseuszy, zaprezentowane publiczności podczas pokazu mody odysejowej.
Odyseja Umysłu przywędrowała do Polski kilkanaście lat temu z USA. Od ośmiu patronuje jej Minister Edukacji Narodowej. Co roku, jesienią siedmioosobowe drużyny Odyseuszy wybierają jeden z „problemów długoterminowych”, który rozwiązują do marca. Wiosną prezentują ośmiominutowy program podczas eliminacji regionalnych w jednym z pięciu miast (dla województwa łódzkiego jest to Warszawa). Zwycięzcy jadą następnie na finały do Gdańska. Najlepsze drużyny określonych kategorii wiekowych z Polski reprezentują potem nasz kraj na finałach światowych w Stanach, a zdobywcy drugiej lokaty na EuroFestiwalu.
Źródło: www.kuratorium.lodz.pl
Przeczytaj i obejrzyj także:
„Gazeta Wyborcza” – Festiwal Kreatywności: spotkanie niezwykłych dzieci
„Radio Łódź” – Odyseja umysłu – łódzki Festiwal Kreatywności
Prywatna Szkoła Podstawowa Kornelówka – I Festiwal Kreatywności już za nami