Przed tygodniem, chyba pochopnie, zapowiedziałem świętowanie jubileuszu 50. felietonu, napisanego przeze mnie do „Obserwatorium Edukacji”. Jednak dzisiaj mam poważne wątpliwości, czy to aby wystarczająco wysoka i „okrągła” liczba, aby zasłużyć na jubileuszową fetę. Bo co to właściwie za wielkość ta pięćdziesiątka? To zaledwie pół setki. Nawet nie sięgając do alkoholowych skojarzeń łatwo da się jej wartość zdeprecjonować choćby tym, że nikt przecież nie śpiewa nikomu „Pięćdziesiąt lat!”, bo przecież najpowszechniej wykonywaną polską pieśnią biesiadno-narodową jest „Sto lat!”

 

A poza tym to i w wymiarze moich dotychczasowych osiągnięcie publicystycznych nie jest to także wielki powód do dumy. Wszak mam już w swym dorobku pisywanie przez ponad trzy lata, regularnie do każdego kolejnego numeru tygodnika „Gazeta Szkolna”, felietonów ze stałym nadtytułem „Mój punkt widzenia”. Nigdy ich nie policzyłem, ale nawet szacując „na oko” można przyjąć, że było ich ze sto kilkadziesiąt.

 

Tak więc z jubileuszem (optymistycznie!) poczekam do setki!

 

Skoro temat jubileuszowych obchodów został załatwiony, pora powrócić do cotygodniowego zwyczaju rozliczania minionego tygodnia. A ten, który właśnie jest za nami obfitował także w świąteczne wydarzeni, bo jak to zauważyła pani dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ w swym przemówieniu podczas inaugurowania uroczystości wręczania Nagród Prezydenta Miasta – mamy nie Dzień, a Tydzień Nauczyciela. Ten serial rozpoczęła już w poniedziałek doroczna uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas której ogłoszono kto zdobył tytuł „Nauczyciela Roku 2014.” Jak wiadomo jury tegorocznego konkursu tytuł ten przyznało Barbarze Halskiej – nauczycielowi przedmiotów zawodowych (informatycznych) w Technikum Nr 4, wchodzącym w skład Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Pewnie to jedynie przypadek, że właśnie na progu ogłoszonego przez Panią Minister „Roku Zawodowców” ten honorowy tytuł przypadł nauczycielce teoretycznych przedmiotów zawodowych, a jedno z dwu wyróżnień tego konkursu powędrowało do Andrzeja Poloka – nauczyciel praktycznej nauki zawodu w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Pszczynie-Łące. Przy okazji warto także zauważyć, że to drugie wyróżnienie otrzymała Anna Wicińska – nauczycielka matematyki w III LO im. K.K.Baczyńskiego w Białymstoku. To tak w kontekście słabych wyników z tego przedmiotu na ostatniej maturze. Mamy więc, zapewne dzięki telepatycznym przekazom „menowskich” idei do głów, wszak autonomicznego jury konkursu, pracującego pod kierunkiem bezsprzecznie niezależnego prof. Stefana Kwiatkowskiego, zpersonifikowanie tegorocznych priorytetów MEN.

 

A tak przy okazji powrócę jeszcze do błędu, jaki się wkradł do ministerialnego komunikatu o tym wydarzeniu, w którym przedstawiono prof. S. Kwiatkowskiego jako przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Jak już prostowałem to w poniedziałkowych „Aktualnościach” – profesor pełnił tą funkcję w latach 2009 – 2011. W tej kadencji jest on, ponownie (bo już pełnił tę funkcję w latach 2003 – 2007) wiceprzewodniczącym KNP PAN. Ciekawym byłoby dowiedzieć się, czy organizatorzy konkursu na tytuł „Nauczyciela Roku” nie zauważyli zmiany na tym stanowisku, czy też mieli swe powody, aby o przewodniczenie jury nie prosić nowego przewodniczącego? Może prosili, tylko ów „nowy” propozycji nie przyjął?

 

Dość tych refleksji i komentarzy, dotyczących „Centrali”. Chciałbym jeszcze zwrócić Waszą – Szanowni Czytelnicy – uwagę na dwie sprawy. Pierwsza dotyczy opisanego we wczorajszej relacji przedstawienia, jakie zaprezentowali w ACIK uczniowie XXXI LO, zatytułowanego „Pamiętaj, nie jesteś sam”. Moim zdaniem aż prosi się, aby ich praca nie poszła na marne. Może warto skontaktować się z panią Renatą Majchrzak – nauczycielką tego liceum, pod której kierunkiem powstał ów spektakl – i zaprosić młodych aktorów do swego gimnazjum, liceum czy szkoły zawodowej, aby pokazali tam swe „przedstawienie z morałem”?

 

Drugą sprawą jest uświadomienia PT Czytelnikom, że tylko w „Obserwatorium Edukacji” możecie zapoznać się z pełnymi listami nauczycieli odznaczonych i nagrodzonych z okazji Dnia Edukacji Narodowej: w końcowej części relacji z uroczystości kuratoryjnej znajdują się listy obejmujące nauczycieli z całego województwa, a w relacji z uroczystości miejskiej w Klubie WYTWÓRNIA – pełna lista laureatów Narody Prezydenta Miasta Łodzi.

 

Włodzisław Kuzitowicz



Zostaw odpowiedź