W miniony wtorek, 4 marca, w Szkole Podstawowej nr 41 w Łodzi im. Króla Władysława Jagiełły, w piątą rocznicę nadania szkole tego imienia, obchodzono „Dzień Patrona”. Data ta nie była przypadkowa – podyktowała ją historia. Właśnie tego dnia koronowano wielkiego zwycięzcę spod Grunwaldu.

 

Święto rozpoczęło się Mszą Świętą w intencji uczniów, rodziców i pracowników szkoły w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla. Następnie goście przybyli do budynku szkoły, gdzie – bez wehikułu czasu – mogli przenieść się w przeszłość. Znaleźli się w średniowiecznym zamku, witani przez rycerzy, otoczeni wzbudzającymi podziw pracami plastycznymi wykonanymi przez laureatów towarzyszących obchodom konkursów plastycznych.

 

 0

 

Miłośnicy nowoczesnej technologii, zagubieni nieco w mrokach dziejów, mieli możliwość obejrzenia powstałych z okazji Dnia Patrona prezentacji multimedialnych. Celem historycznej wędrówki gości była sala gimnastyczna, w której rozpoczęła się część oficjalna.

 

 1

 

Pani  Dyrektor Marzanna Topolska powitała zebranych i wygłosiła słowo wstępne, następnie podsumowano towarzyszące obchodom konkursy (Konkurs Literacki „List do Władysława Jagiełły”, Konkurs Historyczno-Informatyczny „Król Władysława Jagiełło-nasz patron”, Konkurs Historyczno-Informatyczny na Prezentację Multimedialną „Król Władysława Jagiełło-nasz patron” oraz Konkurs Plastyczny „Patron w naszych oczach”). Nie ulega wątpliwości, że pozwoliły one dzieciom na wzbogacenie wiedzy na temat wielkiego władcy oraz rozwijanie własnych talentów.

 

3

 

4

 

Uczniowie szkoły zaprezentowali się także jako uzdolnienie aktorzy w przygotowanym z okazji święta przedstawieniu pt. „Wiktoria Grunwaldzka”. Urzekająca była zwłaszcza kreacja króla, w którego rolę wcieliła się jedna z uczennic klasy V, choć wszyscy młodzi adepci sztuki teatralnej stworzyli wyraziste postacie.

 

 5

 

Całości towarzyszyła muzyka doskonale harmonizująca z wydarzeniami na scenie. Nie można zapomnieć także o przyciągającym uwagę występie gimnastyczek i tańcu dworskim. Jako znak czasu w finale spektaklu pojawiła się rapowana piosenka odwołująca się do wydarzeń z życia Władysława Jagiełły. Występ dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń.

 

 

Na podstawie materiałów, nadesłanych

przez organizatorów ze SP Nr 41 w Łodzi,

opracował: Włodzisław Kuzitowicz



Komentarze niedostępne