W dzisiejszym „Dzienniku Gazeta Prawna” opublikowano wywiad z pełnomocnikiem Rządu ds. bezpieczeństwa w szko- łach, sekretarzem stanu w MEN, Urszulą Augustyn. Informuje o jego najważniejszych wątkach portal oswiata.abc.com w artykule zatytułowanym „Pełnomocniczka w MEN: pensum nauczyciela powinno być wyższe”. Oto jego fragment:

 

O swoich poglądach na najbardziej palące problemy polskiej edukacji Augustyn opowiada w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Jej zdaniem likwidacja Karty Nauczyciela mogłaby zostać uznana za niesprawiedliwość, ale pensum należałoby podwyższyć do ok. 22-24 godzin.

 

Augustyn sceptycznie podchodzi do danych IBE, według których nauczyciel pracuje aż 47 godzin tygodniowo.           – Szczerze? Byłam aktywnym nauczycielem, z pewnością pracuje się w tym zawodzie dużo, ale 47 godzin tygodniowo to pewnie uśredniony wynik. – podkreśla. Dodaje, że szkoły częściej powinny stosować Kodeks pracy, samą Kartę redukując zaś do rozdziałów dotyczących pensum.

 

Źródło: www.oswiata.abc.com.pl

 

 

Nie trzeba było długo czekać na reakcję Związku Nauczycielstwa Polskiego. Oto informacja, jaka pojawiła się na stronie ZNP:

 

Politycy PO kolejny raz zapowiadają drastyczne zmiany w edukacji!

 

W dzisiejszym wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” (12.02.2015) nowa sekretarz stanu w MEN Urszula Augustyn (PO) mówi o konieczności gruntownych zmian w Karcie nauczyciela. Jej zdaniem, nauczyciele mogliby być zatrudniani na podstawie kodeksu pracy. Proponuje także zwiększenie pensum.

 

DGP: Po dokonaniu zmian w Karcie zostawiłaby pani ochronę stosunku pracy dla mianowanych?

UA: Wszyscy jesteśmy na rynku pracy. Ochroniłabym pensum nauczyciela. W pozostałych kwestiach dotyczących zatrudnienia mógłby mieć zastosowanie kodeks pracy, ale to moje prywatne zdanie.

 

Takie deklaracje padają z ust polityków rządu PO-PSL coraz częściej. W styczniu tego roku wiceminister edukacji Joanna Berdzik mówiła o planach likwidacji Karty Nauczyciela po tegorocznych wyborach parlamentarnych.

 

Jak mówi minister Joanna Kluzik-Rostkowska, jedną z pierwszych decyzji szefa MEN po tegorocznych wyborach powinna być ta dotycząca przygotowania ustawy, która zastąpi Kartę nauczyciela” – mówiła wiceminister edukacji.

 

ZNP zdecydowanie sprzeciwia się zamiarom likwidacji ustawy Karta Nauczyciela i destabilizacji statusu zawodowego nauczycieli w Polsce, którego gwarantem jest właśnie Karta. […]

 
Źródło: www.znp.edu.pl

 
Oto link do komentowanego artykułu „Nauczyciele z kodeksem pracy i większym pensum”



Zostaw odpowiedź