Opublikowane 13 stycznia 2025 r. na stronie „Głosu Nauczycielskiego” wyniki ankiety nie mogą być traktowane jako reprezentatywne dla ogółu  polskich nauczycielek i nauczycieli. Uczestniczyli w niej tylko czytelnicy GN, i tylko ci, którzy mieli taką ochotę. Uważamy jednak, że są one kolejnym dowodem na to, że nauczyciele są tak samo zróżnicowani i podzieleni, jak ogól polskich obywatelek i obywateli. Oto najważniejsze fragmenty tej publikacji:

 

 

 

ANKIETA GŁOSU. Co MEN powinno zrobić z edukacją zdrowotną?

Mamy wyniki! Nauczyciele podzieleni w kwestii nowego przedmiotu

 

[…]

 

Edukacja zdrowotna miała pojawić się od 1 września 2025 r. w planach lekcji w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych. Obowiązkowo. Zamierzenia MEN zostały oprotestowane przez przeciwników tego pomysłu, którzy zgłaszają zastrzeżenia – od światopoglądowych i merytorycznych aż do obaw, czy polska szkoła udźwignie to wyzwanie pod względem kadrowym.[…]

 

W naszej ankiecie – z udziałem ponad pół tysiąca nauczycieli* – wybrana przez MEN opcja cieszy się takim samym poparciem jak np. obligatoryjność edukacji zdrowotnej. Podobny odsetek głosujących uważa, że należy dać sobie czas i jeszcze popracować nad podstawą programową, z perspektywą wprowadzenia jej do szkół dopiero we wrześniu 2026 r. Niemało jest też zwolenników czwartej opcji (co dziesiąty oddany głos) – nie zmieniać podstawy, ale zaczekać jeszcze rok z niej wprowadzeniem. To stanowisko m.in. ZNP i Rzeczniczki Praw Dziecka. Co by to dało? Ano, na pewno czas na kadrowe poukładanie całej operacji (dyrektorom), a nauczycielom – na zdobycie czy podniesienie kwalifikacji do nauczania edukacji zdrowotnej.

 

Oto wyniki głosowania w naszej ankiecie:

 

Pytanie ankiety:  „Nauczycielu, yniki głosowania w naszej ankiecie?”

 

> wprowadzić od 1 września 2025 r. jako przedmiot obowiązkowy  – 28% (170 głosów)

 

> wprowadzić od 1 września 2025 r. jako przedmiot nieobowiązkowy  –  28% (167 głosów)

 

> przygotować nową podstawę programową i wprowadzić od od 1 września 2026 r. – 27% (162 głosów)

 

> wprowadzić od 1 września 2026 r. jako przedmiot obowiązkowy – 10% (60 głosów)

 

> trudno powiedzieć – 7% (41 głosów)

 

*W ankiecie od 13 do 17 stycznia br. oddano 600 głosów

 

 

 

Źródło: www.glos.pl

 

 



Zostaw odpowiedź