Foto: www.www.google.com

 

 

Gazeta Prawna” zamieściła w miniony wtorek (30 kwietnia) obszerny artykuł, zatytułowany „Kuratorzy i wójtowie: Nauczyciele dostaną pieniądze za strajk, jeśli nadrobią program z uczniami po godzinach”. Informujemy o nim i przytaczamy jego fragmenty dopiero dzisiaj, gdyż uznaliśmy, że nie jest to temat na okres obchodów świąt państwowych.

 

Publikacja ta zawiera informację o bardzo zróżnicowanym podejściu różnych samorządów do problemu wypłaty wynagrodzeń strajkującym nauczycielom. Oto lead tego artykułu:

 

Nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia za dni, w których strajkowali. W niektórych placówkach mogą zostać zorganizowane zajęcia pozalekcyjne dobrowolne dla uczniów, które przyniosą nauczycielom dodatkowe dochody – wynika z informacji zebranych przez PAP.

 

Dalej możemy dowiedzieć się jakie w tej sprawie decyzje zamierzają podjąć organy prowadzące w Suwałkach, Puńsku, Warszawie, co o tym sądzi dolnośląski kurator, a co wrocławski magistrat. Znajdziemy tam także informacje o sytuacji w Rzeszowie, Świdwinie, Kołobrzegu, Lublinie i w Kielcach, a także w Poznaniu, Gnieźnie, Katowicach i w Tychach.

 

Dopiero w końcowej części artykułu znaleźliśmy informację o stanowisku Urzędu Miasta Łodzi:

 

[…] W Łodzi magistrat przygotował wskazówki dla dyrektorów szkół, dot. metod odliczania pieniędzy za okres strajku. Prezydent miasta Hanna Zdanowska zadeklarowała wcześniej, że fundusz płac żadnej placówki edukacyjnej – mimo strajku – nie zostanie uszczuplony.

 

Do wszystkich szkół wydział edukacji wysłał ankietę z prośbą o podanie kwot, które zostaną potrącone za czas strajku. Jak wyjaśniła Monika Pawlak z Urzędu Miasta Łodzi, informacje te dopiero spływają. Prawnicy z magistratu zaproponowali dyrektorom placówek trzy wyjścia: odliczanie wynagrodzenia za godziny wynikające z planu zajęć a niezrealizowane danego dnia, odliczanie od wynagrodzenia kwoty uśrednionej za każdy dzień udziału w strajku lub odwołanie się do 8-godzinnego dnia pracy bądź 21-dniowego miesiąca pracy. […]

 

Zupełnie inne stanowisko zajęły władze Tomaszowa Mazowieckiego:

 

Joanna Budny, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego przypomniała, że wynagrodzenie za czas strajku nie przysługuje, ale jeżeli będą sytuacje nadzwyczajne to „będziemy indywidualnie do nich podchodzić„.

 

Dodać należy, iż obok informacji o stanowisku organów prowadzących w tekście tym zamieszczono także informacje nie tylko o stanowisku kuratorium we Wrocławiu, ale także Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Znalazły się tam także informacje o stanowisku władz ZNP z okręgów: dolnośląskiego, podkarpackiego, lubelskiego i wielkopolskiego.

 

 

Cały artykuł „Kuratorzy i wójtowie: Nauczyciele dostaną pieniądze za strajk, jeśli nadrobią program z uczniami po godzinach”   –   TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.gazetaprawna.pl



Zostaw odpowiedź