Dzisiaj (20 stycznia 2025 r.) na stronie MEN zmieszczono informację o konferencji, której tematem był problem samobójstw:
Konferencja „Najnowsze dane dotyczące liczby samobójstw i prób samobójczych w Polsce
w 2024 roku – działania i rozwiązania”
Podsekretarz stanu Paulina Piechna-Więckiewicz, pełnomocnik Ministra Edukacji ds. zdrowia psychicznego uczniów, wzięła udział w konferencji prasowej poświęconej problemu samobójstw i prób samobójczych w Polsce w 2024 roku.
Konferencja miała na celu zaprezentowanie aktualnych statystyk w zakresie zachowań samobójczych oraz wskazanie grup wiekowych, w których odnotowano wzrost lub spadek tych zachowań. Przedstawiono działania Krajowego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Polsce, będącego częścią Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025. Ważnym elementem spotkania było omówienie rekomendacji dotyczących skutecznej profilaktyki i interwencji w obliczu kryzysów suicydalnych.
– Standardy postępowania w sytuacjach kryzysu samobójczego to odpowiedź na oczekiwania nauczycieli. Dokument ten dostarcza rzetelnych wskazówek, jak wspierać osoby zagrożone, reagować w sytuacjach kryzysowych oraz realizować działania postwencyjne – powiedziała wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz, odnosząc się do opracowanych
Standardów postępowania dla nauczycieli dotyczące kontaktu z osobami w kryzysie samobójczym, po próbie samobójczej i w żałobie po śmierci samobójczej. Dokument ten jest materiałem pomocniczym dla nauczycieli w identyfikowaniu uczniów zagrożonych zachowaniami suicydalnymi i podejmowaniu właściwych działań. Szczegółowe informacje dotyczące Standardów znajdują się na stronie.
Wiceminister zaznaczyła, że polska szkoła ma być miejscem bezpiecznym i otwartym, w którym nauczyciele nie pozostają sami w obliczu wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym uczniów. – Wykorzystamy wszystkie dostępne narzędzia, aby każdy w systemie edukacji mógł skutecznie wspierać uczniów i uczennice – dodała.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. dr hab. Marek Konopczyński, pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Nieletnich, nadinsp. dr Tomasz Michułka, zastępca Komendanta Głównego Policji ds. kryminalnych, Anna Gil, kierownik Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym oraz dr Halszka Witkowska, lider merytoryczny zadań w ramach KPZZS.
Organizatorem konferencji było Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym.
Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/