Oto „jeszcze ciepły” tekst zamieszczony dzisiaj po południu na stronie MEN:
Konferencja Global Forum “Education for the Future. Challenges to Curriculum Design and Effective Implementation”
Wyzwania czekające edukację przyszłości, projektowanie i wdrażanie skutecznych programów nauczania, dyskusja nad polskim system edukacji i rozwiązaniami przygotowującymi uczniów do życia w świecie pełnym zmian to główne tematy konferencji Global Forum „Education for the Future. Challenges to Curriculum Design and Effective Implementation”* z udziałem Minister Edukacji Barbary Nowackiej i wiceminister Katarzyny Lubnauer.
Global Forum OECDto wiodąca platforma wymiany doświadczeń oraz innowacyjnych strategii w zakresie polityki i praktyki edukacyjnej.
Organizowana w Warszawie konferencja „Education for the Future: Challenges to Curriculum Design and Effective Implementation* ” jest okazją do międzynarodowej dyskusji na temat projektowania i wdrażania efektywnych, inkluzywnych i przyszłościowych programów nauczania w kontekście nowoczesnych społeczeństw.
– To forum pokazuje, jak ważna jest współpraca międzynarodowa oraz wspólne podejście do wyzwań takich jak jakość, różnorodność i cyfryzacja edukacji– mówiła minister Barbara Nowacka
Wśród kluczowych tematów znalazły się także te związane z wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań w edukacji, integracji osób z doświadczeniem migracji, postępu w cyfryzacji, wsparcia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami czy rozwój zawodowy nauczycieli.
– Polska aktywnie czerpie z najlepszych międzynarodowych praktyk edukacyjnych, jednocześnie dzieląc się własnym doświadczeniem we wdrażaniu skutecznych reform. W 2026 roku planujemy wdrożyć reformę edukacji, która stworzy przestrzeń dla nowoczesnych i kreatywnych planów nauczania. Wierzymy, że wzajemna wymiana wiedzy to klucz do sukcesu – dodała minister.
Sesja plenarna Globalnego Forum pełniła rolę forum dyskusyjnego ekspertów z całego świata zajmujących się różnymi dziedzinami związanymi z edukacją. Ważnymi punktami programu były wystąpienia wprowadzające Minister Edukacji Polski oraz Minister Edukacji Estonii, a także masterclass prowadzone przez najlepszych specjalistów z dziedziny projektowania i wdrażania programów nauczania opartych na dowodach naukowych oraz wyzwań, przed którymi stoi edukacja przy wdrażaniu nowych rozwiązań.
– Stajemy przed coraz większymi wyzwaniami, dlatego tak ważna jest współpraca międzynarodowa. To forum pozwala nam czerpać inspirację z rozwiązań edukacyjnych w różnych krajach i wspólnie pracować nad lepszą przyszłością edukacji – mówiła minister
Wśród prelegentów znaleźli się obecni i byli ministrowie edukacji, specjaliści ds. tworzenia i wdrażania programów nauczania, eksperci edukacyjni i badacze w tej dziedzinie. Uczestnicy to międzynarodowi i polscy członkowie społeczności związanej z edukacją.
Konferencja została zorganizowana przez Instytut Badań Edukacyjnych we współpracy z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej.
[To jedyne z załączonych zdjęć, pokazujące uczestników tej konferencji]
Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/
*„Edukacja dla przyszłości. Wyzwania stojące przed projektowaniem programów nauczania i ich skuteczną realizacją”