W Dniu Święta Niepodległości postanowiliśmy przybliżyć wyniki przeprowadzonego  nie tak dawno przez Instytut Badań o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego badania sondażowego „Młodzi uczestnicy Marszu Niepodległości. Motywacje, Opinie, Poglądy”. Oto fragmenty tego Raportu i link do jego  pełnej wersji:

 

 

[…]

 

O PROJEKCIE

 

Badania dotyczące zachowań politycznych młodych ludzi od lat są ważnym elementem politologicznych badań empirycznych. Można wskazać następujące obserwacje o charakterze generalnym, które stanowią kontekst dla badań projektu.

 

Młodzi ludzie:

 

-rzadziej głosują:

 

-niechętnie należą do partii politycznych chętniej protestują i biorą udział w demonstracjach,

 

-nie traktuję obywatelstwa jako obowiązku, ale jako dobrowolne zaangażowanie,

 

-koncentrują się na wolności na uczestniczenia, a nie na zobowiązaniach typu: płacenie podatków, służba wojskowa, głosowanie w wyborach,

 

-są bardziej lewicowi lub bardziej prawicowi niż inne grupy wiekowe, bardziej radykalni oraz są bardziej kategoryczni w swoich poglądach.

 

[…]

 

 

PATRIOTYZM WEDŁUG UCZESTNIKÓW MARSZU

 

Respondenci utożsamiali udział w marszu z patriotyzmem. Dzięki tym odpowiedziom można wnioskować na temat tego, w jaki sposób respondenci rozumieją patriotyzm. W wypowiedziach na temat patriotyzmu najlepiej ujawnia się wpływ kontekstu wydarzenia na odpowiedzi respondentów, przekładający się na emocjonalny, a nawet pełny ekscytacji przekaz. I tak respondenci zwracali uwagę, iż to w rodzinie buduje się patriotyzm oraz nabiera szacunku i miłości do ojczyzny. Szacunek jest przez nich rozumiany jako przestrzeganie norm wynikających z tradycji danej cywilizacji i narodu. Symptomatyczne jest, że respondenci rzadko łączyli patriotyzm z przyszłością lub aktywnością życia codziennego (tylko jedna osoba).

 

„Patriotyzm to na pewno odpowiedzialność, ale też taka świadomość historyczna i społeczna tego, gdzie żyjemy i że ta wolność, którą mamy teraz, nie jest nam dana na zawsze i nie jest nam dana, też za darmo. Walczyły miliony osób abyśmy, my teraz mogli żyć w wolnym kraju”.

 

Miłość, umiłowanie ojczyzny jest też wspomniana przez ankietowanych w kontekście miłości do innych ludzi: „(..) bycia dumnym, właśnie z tego co było, z tego co my teraz mamy (…) No ja myślę, że ukochanie też innych jakby ludzi w około”.

 

Wyjątkowo często pojawia się wątek wspólnoty w definiowaniu czym dla nich jest patriotyzm. Ankietowani uważają, że należy podkreślać rzeczy, które nas łączą i wspólne interesy Polaków. Honor, duma, kultywowanie pamięci o przodkach ale też obrona dobrego imienia Polski na zewnątrz są kolejnymi wątkami w pojmowaniu patriotyzmu przez ankietowanych. „(…) ojczyzna załóżmy, jakiś [człowiek] słyszę krzyczy honor, duma, no coś takiego bym powiedziała chyba”. „(…) myślę, że duma z naszych przodków z tego jak walczyli z autorytarnymi rządami, to jest coś ważnego”.

 

Według ankietowanych patriotyzm najpełniej można zaprezentować w sytuacji zagrożenia państwa lub też konfliktu. Patriotyzm albo nie wiąże się dla nich z czasem pokoju, albo łączysię z koniecznością obrony dobrego imienia ojczyzny: „[trzeba] uszanować swój kraj, żeby bronić dobrego imienia swojego kraju”.”kultywowanie pamięci, myślę, że jakoś tak bronienie tej ojczyzny jednak przed atakami powiedzmy” „w czasach pokoju, bo wtedy musimy dbać o wolną Polskę, musimy bronić jej imienia, musimy szanować ją”. […]

 

 

 

 

Cały tekst raportu „Młodzi uczestnicy Marszu Niepodległości. Motywacje, Opinie, Poglądy”  –  TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.kas.de/documents/

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Zostaw odpowiedź