Siedzą(od lewej): Iga Kazimierczyk, Bogusław Śliwerski, Renata Czaja-Zajder i moderatorka – Anna Schmidt-Fic.

 

 

Dopiero dzisiaj – z dwudniowym „poślizgiem”, zamieszczam obiecaną w niedzielę relację z panelu „Jak mądrze i trwale reformować system oświaty?”, który odbył się w ramach XI Igrzysk Wolności. A powodem tego było oczekiwanie na plik z nagraniem filmowym tej debaty, który wykonał jeden z obserwatorów obecny na sali Besement hall, co już wtedy zostało mi obiecane.

 

Skoro będziecie mogli o wszystkim dowiedzieć się z tego nagrania czuje się zwolniony ze streszczania przebiegi tego panelu. Dla rozbudzenia potrzeby odsłuchania tego nagrania  przywołam jedynie główne pytania, jakie zadawała prowadząca  rozmowę Anna Schmidt-Fic:

 

Pierwszym pytaniem  prowadzącej, skierowanym do wszystkich uczestników panelu, było: Jakie błędy kardynalne  (w reformowaniu edukacji – od 2089 roku) zostały popełnione , które z waszego punktu widzenia  są tymi, które należy szczególnie wziąć pod lupę i się im przyjrzeć?

 

Przed zadaniem drugiego pytani prowadząca przeczytała  fragment z książki prof. Śliwerskiego, wydanej w 2006 roku pt. „Wyspy oporu edukacyjnego”. A pytanie brzmiało: Czy dzisiaj – mamy już rok 2024 – coś by pan wykreślił co pan wtedy powiedział?  Jaki ten nauczyciel dziś jest współczesnej szkole potrzebny?

 

Kolejnym było pytanie do Renaty Czaja-Zajder: Jak ty oceniasz to co się teraz dzieje, […] czy jakoś w ten proces są włączani nauczyciele?

 

W ostatniej części spotkania, ale szkoda że tak późno, prowadząca dopuściła do zadawania pytań przez uczestników debaty. Sami sprawdźcie ile i jakie to były pytania. I czy pytające miały szansę na odpowiedzi….

 

 

 

I teraz już zapraszam do relacji z panelu „Jak mądrze i trwale reformować system oświaty?”    –  TUTAJ

 

 

Wydarzenie nagrał i wyraził zgodę na jego opublikowanie na OE pan Michał Jerzy Różankowski

 

 

 

 

        Włodzisław Kuzitowicz

redaktor „Obserwatorium Edukacji”



Zostaw odpowiedź