Źródło: www.wiadomosci.onet.pl
Zleceniodawca, wykonawca i pierwszy tom dzieła
Oto fragmenty tekstu, zamieszczonego dzisiaj (30 maja 2023 r.) na „Portalu Samorządowym – Edukacja”:
Pierwsza część tego podręcznika wywołała burzę. A jest już druga
Prof. Wojciech Roszkowski napisał drugą część podręcznika do przedmiotu „historia i teraźniejszość” (HiT). W resorcie edukacji jest już wniosek o dopuszczenie go do użytku w szkołach. Pierwsza część tego podręcznika wzbudziła lawinę krytyki. […]
Wiele wskazuje na to, że i ta druga część podręcznika do HiT autorstwa prof. Roszkowskiego wywoła duże kontrowersje. Świadczyć może o tym choćby wypowiedź na ten temat – sprzed kilku dni – ministra edukacji Przemysława Czarnka.
– We wrześniu z całą pewnością czeka nas kolejny krzyk, dlatego że będzie druga klasa historii i teraźniejszości, i to obejmująca lata od 1980 do 2015, czyli bohaterami historii i teraźniejszości będą obecni politycy Lewicy, Platformy Obywatelskiej czy PSL-u. Na pewno spotka się to z wielkim krzykiem – powiedział minister edukacji i nauki w Telewizji Republika. […]
Na to, że druga część podręcznika wywoła burzę, wskazują również ministerialne wymogi, jakim miał odpowiadać ten podręcznik. Jak napisała Gazeta.pl, miała być w nim mowa m.in. o znaczeniu wyborów parlamentarnych i prezydenckich w 2005 r. w Polsce, o tragedii smoleńskiej z 2010 r., ale też o przystąpieniu naszego kraju do UE. Według ministerialnych wymogów podręcznik miał pokazywać też negatywne strony UE czy takie wątki, jak „wzrost pozycji Niemiec” oraz „kontrowersje ustrojowe i ideologiczne na forum instytucji unijnych”. Czyli w pewnym sensie oczekiwano określonego ujęcia tych tematów.
Resort oczekiwał też, że druga część podręcznika uwzględni takie pojęcia, jak „polityczna poprawność” czy „ideologia politycznej poprawności”. Biorąc pod uwagę rozbieżność tematów, a także liczne publiczne debaty o wielu przedstawionych problemach, można się spodziewać, że treść i tej książki będzie polaryzująca.
Cały tekst „Pierwsza część tego podręcznika wywołała burzę. A jest już druga” – TUTAJ
Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/