Oto znaleziony dzisiaj, a zamieszczony wczoraj (3 maja 2022 r.) przez północą, tekst z fejsbukowego profilu dr Marzeny Żylińskiej:

 

 

Demokratyczny świat krytykował to, co działo się w Niemczech pod rządami Hitlera, więc demokratyczny świat był zły. Jak tłumaczono dzieciom w szkołach wrogość innych państw wobec Niemiec? Jakich argumentów używano, by przekonać uczniów, że wyższość moralna jest po stronie Niemiec, że wolny świat jest zły, a faszystowskie Niemcy są dobre?

 

 

 

Jak wychować nazistę” Gregora Ziemera to nie tylko niezwykle ciekawa, ale również boleśnie aktualna książka, ukazująca mechanizmy władzy autorytarnej.

 

Mechanizmy stosowane przez faszystów niestety nie umarły razem z Hitlerem. Wręcz przeciwnie, znów są stosowane i znów są skuteczne.

 

Państwa autorytarne, często są osamotnione, muszą mierzyć się z krytyką innych krajów, wszędzie widzą wrogów. Jednocześnie wielką wagę przywiązują do wychowania dzieci i ich ideologizacji. Miejscem najlepiej nadającym się do szerzenia partyjnej ideologii są szkoły, dlatego w autorytarnych państwach politycy zmieniają programy i instruują nauczycieli, jak mają uczyć, co mają mówić, jak mają uczyć historii.

 

Jak wyjaśnić dzieciom osamotnienie ich ojczyzny i krytykę ze strony demokratycznych krajów? Zawsze tak samo, pokazując wyższość moralną. To my jesteśmy ucieleśnieniem moralności, to my jesteśmy zdrowym narodem, w przeciwieństwie do panującej na zachodzi zgnilizny moralnej, to my bronimy rodziny, a zło jest tam, zło to wolny świat. Bo autorytarni przywódcy z całego serca nienawidzą wolności i opartej na poszanowaniu zasad demokracji.

 

Polecam Wam tę książkę gorąco. Musimy inaczej uczyć o faszyzmie. Faszyzm to nie tylko wojna, obozy koncentracyjne i śmierć. Zaczyna się zawsze inaczej, promowane idee wydają się dobre, dlatego tak łatwo uwieść nimi tych, którzy chętnie słuchają, że są lepsi od innych. I od tego zaczyna się całe zło, od dzielenia ludzi na lepszych i gorszych. Lepsi jesteśmy my, zawsze my. Niezależnie od tego, co robimy. A im gorsze rzeczy robimy, tym głośniej wołamy, że jesteśmy ucieleśnieniem dobra, tym ostrzej krytykujemy tych, którzy nie zgadzają się na to, co robią autorytarni władcy.

 

Jeśli chcemy, by społeczeństwa nie popierały przemocy i wojen, musimy inaczej uczyć w szkołach, musimy sprawić, by autorytarni przywódcy, którzy nienawidzą wolnego świata, nie mogli uwodzić kolejnych pokoleń, wmawiając im, że są lepsi od innych, że zasługują na więcej, że powinni wstać z kolan, że … […]

 

 

 

Źródło: www.facebook.com/marzena.zylinska/

 

 

Książka „Jak wychować nazistę” w wersji ebook  –  TUTAJ

 

 

 

 

Komentarz redakcji

 

Nam także wydało się „na czasie”, tuż po dniach „narodowego wzmożenia”, upublicznienie informacji o tej książce.[WK]



Zostaw odpowiedź