Na stronie Zarządu Głównego ZNP zamieszczono Poradnik “Nasza szkoła Waszym domem”. Oto jak jest on tam promowany:

 

[…]

 

PORADNIK

 

Drogie Koleżanki i Koledzy,

 

przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, który – mamy nadzieję – pomoże Wam zorganizować pracę w szkole, gdy pojawią się w niej uczennice i uczniowie z Ukrainy. Pisaliśmy go w pośpiechu, ponieważ sytuacja wymaga od nas pilnych działań, dlatego przepraszamy za wszelkie niedoskonałości. Zależało nam na tym, żeby nie był to tekst obszerny, ale taki, który można przeczytać szybko i szybko wykorzystać te wskazówki, które uznacie za przydatne.

 

Traktujemy ten materiał jako tekst otwarty, możecie go codziennie uzupełniać swoimi pomysłami i przykładami dobrej praktyki, a także opisami własnych działań.

 

Pod publikacją znajdziecie link do platformy, na której możecie dzielić się swoimi doświadczeniami i inspirować innych.

 

Opracowując nasz poradnik, korzystaliśmy z doświadczenia niemieckich koleżanek i kolegów, którzy w 2014 i 2015 roku stanęli wobec ogromnego napływu dzieci uchodźczych i z dnia na dzień klasy ich powiększały się o kilkoro, a czasem nawet o kilkanaścioro uczniów. Zwracali oni uwagę, że początkową empatię i gotowość niesienia pomocy po kilku tygodniach zastąpiły inne emocje, spowodowane brakiem wsparcia, ogromnym poczuciem odpowiedzialności i przeciążeniem pracą, a także obawami, czy podejmowane działania są słuszne, czy nie szkodzą.

 

Przygotowując te materiały, mieliśmy dwa cele:

 

>stworzenie dla uchodźców, uczennic i uczniów bezpiecznego środowiska edukacyjnego, stąd tytuł poradnika Nasza szkoła waszym domem,

>wsparcie dla naszych koleżanek i kolegów.

 

Zależy nam na tym, żeby fundament tego nowego szkolnego domu dla uchodźców był trwały i stabilny, żeby służył zbudowaniu wspólnoty pełnej wzajemnego zaufania. Składa się na niego pięć podrozdziałów z praktycznymi wskazówkami oraz informacja o kolejnych planowanych przez ZNP działaniach (w podrozdziale 6):

 

1.Nasza szkoła przyjaznym centrum informacji

2.Komunikacja – język nasz powszedni

3.Pierwsze wrażenie – lekcje powitalne, zapoznanie

4.Rodzice – nasi partnerzy i sprzymierzeńcy

5.Centrum psychologicznego wsparcia – nauczyciele specjaliści

6.Co w najbliższych dniach?

 

 

[…]

 

 

Cały tekst poradnika „Nasza szkoła Waszym domem”  –  TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.znp.edu.pl

 

 

P.s.

 

Przy tej okazji proponujemy mała wizytę na stronie Krajowej Sekcji Oświata i Wychowanie NSZZ „Solidarność” – warto wiedzieć czym ta struktura związkowa żyje w tym trudnym czasie  –  TUTAJ

 

 

 

 



Zostaw odpowiedź