Dziś zakończyła się, trwająca od 1. października, ogólnopolska impreza dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej z całego kraju pt. Filmowe Pojedynki VII – „Bohaterowie kina akcji”. Organizatorzy tego, zdaje się na trwałe wpisanego w kalendarz imprez Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej, działającego w łódzkim Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima, wydarzenia postawili sobie za cel poszerzenie wiedzy historyczno-filmowej jego uczestników oraz popularyzację kina. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania było kino akcji — gatunek chętnie oglądanych przez młodych ludzi filmów, nie zawsze jednak przez nich racjonalnie ocenianych.

 

 1

 

Na program tegorocznych „Filmowych Pojedynków” złożyły się:

> wykłady i analizy filmoznawcze przybliżające fenomen tego gatunku, bohaterów oraz filmy zaliczane do tzw. kina akcji,
> warsztat psychologiczno-filmowy prowadzony przez reżysera filmowego i teatralnego Jarosława Kuszę,
> spotkanie z kaskaderem filmowym Ryszardem Janikowskim,
> gra uliczna: „Jak tworzono Hollyłódź”, połączona ze zwiedzaniem Łódzkiej Szkoły Filmowej i Muzeum Kinematografii,
> projekcje filmów związanych z tematem imprezy, poprzedzone specjalistycznymi omówieniami,
> oraz dzisiejszy, tytułowy pojedynek filmowy, czyli debata „Kino akcji służy tylko rozrywce”.

 

Debatę, która odbyła się w auli łódzkiego Pałacu Młodzieży, poprzedziło wręczenie dyplomów i nagród laureatom plebiscytu na bohatera kina akcji wszech czasów. Polegał on na nadesłaniu do fanpage’u strony edukacjafilmowa.pl na portalu społecznościowym Facebook wypowiedzi, która zawierała nie tylko informację kto zdaniem jej autora jest tym tytułowym „bohaterem kina akcji”, ale przede wszystkim uzasadnienie tego wyboru.

 

Laureatami zostali*:

Miejsce 1 – Marta Sosnowska za ciekawą kandydaturę Jokera, głównego antagonisty Batmana z filmów o Człowieku Nietoperzu.
Miejsce 2 – Katarzyna Skrzynecka za wstrząsającą (ale nie zmieszaną) propozycję kandydatury Jamesa Bonda.
Miejsce 3 – Aleksandra Skrabel za pesymistyczną, aczkolwiek we współczesnych czasach prawdziwą, refleksję na temat bezimiennego „drivera”.

 

Wyróżnienia:

> Mateusz Szulca, za liryczną formę przedstawienia kandydatury szefowej wywiadu z serii filmów o agencie 007.
> Staszek Stępień, za kandydaturę weterana filmów i komiksów — Batmana.
> Karolina Podedworna za kandydaturę Wolverina — humanisty-brutala, najbardziej zdystansowanego z drużyny mutantów profesora Xaviera.

 

 

W debacie, prowadzonej wg. zasad Karla Poppera, uczestniczyły dwa trzyosobowe zespoły: zespół A – w którym wystąpiły uczennice liceum wchodzącego w skład ZSO Nr 3 w Gliwicach – afirmujących tezę, że „Kino akcji służy tylko rozrywce” i zespół N – złożony z uczennic I LO w Piasecznie,  negujący to twierdzenie.

 

5

W zespole sędziowskim, który wydał ostateczny werdykt zasiadły panie: Danuta Górecka – kierownik Pracowni Humanistycznej w ŁCDNiKP (druga od lewej), Ewa Klonowska – nauczycielka i edukatorka Filmowa z Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku (trzecia od lewej) oraz Jolanta Szatkowska – nauczycielka i znana edukatorka filmowa z Gdańska (czwarta od lewej). Debatę poprowadziła pani Jolanta Bielecka – polonistka – nauczyciel-konsultant w ŁCDNiKP. (pierwsza od lewej)

 

 

4

 

Po przewidzianych regulaminem debaty rundach wypowiedzi za i przeciw postawionej tezie, jury debaty oceniło, że wygrał ją zespół N, czyli drużyna z I LO w Piasecznie, przedstawiająca lepiej udokumentowane stanowisko, sprzeciwiające się twierdzeniu, iż kino akcji służy tylko rozrywce.

 

Przy redagowaniu relacji wykorzystano materiały, znajdujące się na stronach:
> http://www.edukacjafilmowa.pl/
> www.facebook.com/pages/Edukacja-Filmowa/146999808705188

 

Tekst i zdjęcia: Włodzisław Kuzitowicz

 

Osoby zainteresowane przebiegiem debaty mogą obejrzeć jej zapis filmowy na You Tube – TUTAJ

 

*Źródło: www.edukacjafilmowa.pl



Zostaw odpowiedź