Dziś na stronie MEiN zamieszczono komunikat, zatytułowany: „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii – inauguracja programu MEiN i AWF”. Oto jego fragmenty, zawierające informacje, ktorymi minister chwalił się dziś na konferencji prasowej:

 

Foto:www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka

 

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek i Rektor AWF w Warszawie Bartosz Molik podczas dzisiejszej konferencji prasowej, poświeconej ogłoszeniu projektu „Program wspomagający uczniów po pandemii”.

 

 

[…] Wspólne z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie opracowaliśmy projekt pt. „Program wspomagający uczniów po pandemii”. Podzieliliśmy go na dwa etapy: I – Aktywny powrót do szkoły, II – Sport Klub.

 

Nasi specjaliści z warszawskiej Akademii, we współpracy z Akademiami z innych miast zajmą się szkoleniem nauczycieli wychowania fizycznego ze szkół podstawowych, średnich i nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej. Łącznie w całym kraju przeprowadzą 420 sesji szkoleniowych dla nauczycieli, zarówno w trybie online, jak i stacjonarnie.

 

 

Na czym to będzie polegać?

 

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie w partnerstwie z innymi uczelniami: Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie, Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu i Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku zorganizuje szkolenia dla nauczycieli.

 

Każda z uczelni będzie miała przypisany podział terytorialny, tzn. przypisane regiony Polski, z których nauczyciele będą mogli zgłaszać się na szkolenie:

 

-AWF Warszawa obejmie województwa – mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie;

-filia AWF w Białej Podlaskiej – lubelskie oraz podlaskie;

-AWFiS w Gdańsku – zachodniopomorskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie;

-AWF Katowice – śląskie i łódzkie;

-AWF Wrocław – dolnośląskie i opolskie;

-AWF Kraków – podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie;

-AWF Poznań – wielkopolskie oraz lubuskie. […]

 

II etap projektu – Sport Klub, czyli dodatkowe zajęcia sportowe dla uczniów

 

Nauczyciele, którzy ukończą I etap projektu zdobędą certyfikat i będą mogli wraz ze swoją szkołą, która zechce aplikować do programu ubiegać się o pieniądze na dodatkowe zajęcia sportowe. Szkoły, które zechcą aplikować do programu otrzymają środki na organizację zajęć sportowych dla uczniów, w 20 osobowych grupach. Pozwoli to na przeprowadzenie około 300 tys. godzin zajęć. Na ten cel w 2021 r. przeznaczamy blisko 42 mln zł.

Projekt pt. Powrót uczniów do szkoły po pandemii jest jednym z 4 programów wsparcia uczniów, zapowiadanych przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Kolejne będziemy prezentować w najbliższym czasie. Do połowy marca przedstawimy propozycje dotyczące m.in. pomocy psychologiczno-pedagogicznej i okulistycznej. W kolejnym etapie ogłosimy program związanhttps://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/aktywny-powrot-uczniow-do-szkoly-po-pandemii-inauguracja-programu-mein-i-awfy ze wsparciem w nauce i nadrabianiem zaległości wynikających z trybu nauki zdalnej.

 

Źródło: www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/

 

  x            x          x

 

 

Oto fragmenty jednego z pierwszych komentarzy tego wydarzenia – z „Portalu Samorządowego”:

 

 

Góra urodziła mysz! Zapowiadany od kilku tygodni program przywracania dzieciom sprawności fizycznej po nauczaniu zdalnym rozpocznie się od szkoleń dla nauczycieli klas I-III i wuefistów. Program pochłonie 42 mln zł, a jego częścią składową będzie działalność Sport Klubów, które ruszą 1 września. Będzie to pierwszy program z czterech, które powinny wesprzeć powrót dzieci do normalnej nauki. Czy jednak takich informacji obserwatorzy się spodziewali? […]

 

Dzieci i młodzież, które od wielu miesięcy spędzają całe dnie przed laptopami i smartfonami, tracąc kondycję fizyczną i nabierając wagi, będą musiały jeszcze poczekać na możliwość ruchu fizycznego. „Ratunek” wprawdzie nadchodzi, ale powoli…

 

Najpierw nauczyciele klas I-III i wuefiści będą musieli się dowiedzieć, co takiego się zdarzyło, że uczniowie się nie ruszają tyle, ile powinni – i jaki to ma wpływ na ich sprawność fizyczną i psychiczną, no i dlaczego tak tyją.

Dowiedzą się również, jak temu zapobiegać poprzez ćwiczenia, które pokażą im pracownicy akademii wychowania fizycznego. Następnie będą mogli wprowadzać tę wiedzę w życie.

 

Ale dopiero we wrześniu, bo trudno powiedzieć czy uczniowie do końca tego roku szkolnego wrócą do nauczania stacjonarnego. We wrześniu ruszą też Sport Kluby (nowe miejsca ćwiczeń, wspierane przez akademickie kluby sportowe): zapewnią właściwą transmisję wiedzy teoretycznej na praktyczną. […]

 

Program aktywizacji fizycznej, do którego aktywnie włączyły się wszystkie akademie wychowania fizycznego, obejmie cykl bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli klas I-III podstawówek oraz wuefistów ze szkół podstawowych i średnich, a także dzieci młodzież, do których jest ostatecznie skierowany.

 

Nauczyciele będą mogli zdobytą wiedzę od razu wdrożyć w życie, ale szkopuł w tym, że minister Czarnek nie wskazał dzisiaj nawet prawdopodobnego terminu powrotu dzieci i młodzieży do nauki stacjonarnej… Co więcej: niepewnie mówił nawet o terminie kwietniowym.

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

 

 

Zobacz także: „Dziennik Łódzki” – Aktywny powrót do szkoły. Minister Czarnek wie, jak uczniowie mają odzyskać sprawność po nauce zdalnej! Pomoże AWFTUTAJ

 



Zostaw odpowiedź